Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

30.03.2021
1.792
Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı tırnağın uç kısmında ve tırnağın altında oluşan sarı ya da beyaz renkli bir nokta olarak başlayan ve yaygın görünen bir durumdur. Hafif yaşandığı durumlarda pek rahatsız edici olmasa da ilerlediği durumlarda oldukça rahatsız edicidir. İlerleyen tırnak mantarı sorunu tırnaklarda kalınlaşmaya ve ağrı yaşanmasına neden olur. Bu sebeple de tırnak mantarı tedavisi bu sorunu yaşayanlar tarafından merak edilir. Tırnak mantarı sorununun tedavisi vardır. 

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı belirtileri tırnaklarda gözlenen bazı rahatsız edici farklılıklarla ortaya çıkar. Bu farklılıkları gözlemleyenler tırnak mantarı sorunu yaşayabilirler. Tırnakta mantar oluşmasının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Tırnak dokusunda kalınlaşma ve kalınlaşmış dokular
 • Tırnakta beyaz, sarı veya kahverengi renk değişimleri
 • Tırnak yapısının sağlıklı yapıya göre deforme olması, ufalanması veya düzensiz yapı sergilemesi
 • Tırnaklarda meydana gelen şekil bozukluğu ve estetik bozulmalar
 • Tırnaklarda oluşan hafif kötü koku

Bu belirtilerin görüldüğü tırnaklarda mantar oluşumu ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle ayak tırnaklarında el tırnaklarına oranla daha fazla mantar oluşumu gözlenir. Bu sorunu el veya ayak tırnaklarında yaşayanların bir uzman kontrolünden geçmesi tavsiye edilir. mantar tedavi edilmediği durumlarda büyüme ve yayılma gösterebilen bir sorundur.

Tırnakta Mantar Oluşmasının Nedeni Nedir?

tirnak mantari olusumu

Tırnakta mantar oluşmasının nedenleri çeşitlilik gösterir. Mantar tırnak enfeksiyonları olarak bilinen bu soruna en temelde “Fungus” adıyla bilinen çeşitli organizmalar sebep olur. Bu organizmalar haricinde maya ve küfler de tırnakta mantar oluşumuna neden olur. Tırnakta gözlenen mantar enfeksiyonu genellikle ilerleyen yaşlarda görülür. Bazı nadir rastlanan durumlarda gençlerde ve çocuklarda da tırnak mantarı oluştuğu gözlenir.

Tırnaklar yaşlandıkça daha kırılgan ve daha kuru bir dokuya sahip olurlar. Yaşlılarda tırnak mantarına daha çok rastlanmasının da sebebi budur. Kuruyan doku tırnakta çatlaklar oluşmasına neden olur. Oluşan bu çatlaklara mantar oluşumuna neden olan organizmalar daha kolay yerleşir. Yaşlılarda daha sık tırnak mantarı oluşmasının bir diğer sebebi de gençlere göre kan dolaşımının daha yavaş olması ve bağışıklık sisteminin daha zayıf olmasıdır.

Ayak tırnağındaki mantar enfeksiyonu bazen ayakta başlayan bir mantar sorununun tırnağa geçmesi şeklinde oluşabilir. Fakat tırnak mantar oluşumu diğer mantar çeşitleri gibi başka insanlardan geçme olasılığı yüksek değildir. Tırnaklarda oluşan mantar genellikle başka insanlardan bulaşmaz.

Ozon tedavisi nasıl yapılır? Yazısına göz atabilirsiniz.

Tırnak Mantarlarının Gelişmesine Neler Sebep Olur?

Tırnak mantarlarının gelişmesine sebep olan şeyler birbiriyle ilişkilidir. Her insanda oluşan tırnak mantarı hızla gelişmez. Bazı tırnak mantarları doktora gitmeye gerek kalmadan evde yapılan müdahalelerle gelişimi önlenebilir. Ama bazı etkenler sebebi ile tırnak mantarları hızla gelişim gösterebilir. Tırnak mantarı gelişmesine sebep olan şeyler aşağıdaki gibidir:

 • İleri yaş tırnak mantarının hızlı gelişimine ve büyümesine sebep olur. İleri yaşta hem tırnak mantarı oluşması hem de mantarın verdiği deformasyon hızlı etki gösterir. Yaşlılarda oluşan tırnak mantarları gençlere göre daha hızlı sararmaya, tırnakta kalınlaşmaya ve dökülmeye neden olur.
 • Aşırı terleme sorunu yaşayanlarda tırnak mantarı oluşumu ve gelişimi oranı yüksektir. Aşırı terleme sonucu oluşan nemli ortam tırnaklarda mantar oluşumuna ve mantarın gelişimine neden olur.
 • Ayak mantarı geçmişi olan kişilerde tekrar mantar oluşması ve gelişmesi yaygın olarak görülür. Mantarlı yapılın daha önce tırnaklara yerleşmiş olması tekrar oluşmasını ve gelişmesi riskini arttırır.
 • Yüzme havuzları, spor salonları ve duşlar gibi nemli ve ortak kullanımı açık alanlar mantar kapma riskini arttırır. Bu ortak alanlarda mutlaka terlik giyilerek yürünmesi, çıplak ayakla bu ortak kullanım alanlarında yere basılmaması oldukça önemlidir. Önlem alınmadığı halde bu ortak nemli alanları kullananlarda mantar oluşumu riski yükselir.
 • Küçük bir cilt yaralanması olanlar veya cildinde bir rahatsızlığı olanlarda tırnak mantarı görülme ve gelişme riski artar.
 • Diyabet hastası olmak tırnak mantarı oluşumu ve gelişimi riskini arttırır.
 • Dolaşım problemleri yaşanması ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi mantar oluşumu ve gelişimi riskini yükseltir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıldır?

ttirnak mantari sagaltmasi

Tırnak mantarı tedavisi başlangıç düzeyinde kişisel hijyenin sağlanması ve reçetesiz ürünler yardımı ile yapılabilir fakat ilerleyen seviyelerde uzman kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Tırnak mantarı tedavisi yaşanan mantar sorununun ciddiyetine ve soruna neden olan mantar türüne göre değişir. Tırnak mantarı tedavisinde ilerlemiş mantar sorunlarında tedavi sonucunun alınması birkaç ay gibi uzun zaman alabilir. Uzun sürede sonuç alınan ve iyileşen mantar sorunu ilerleyen zamanlarda tekrar yenileyebilir.

İlaçla Tırnak Mantarı Tedavisi

İlaçla tırnak mantarı tedavisi ilk etapta doktor kontrolünde en çok izlenen mantar tedavisi yöntemidir. Mantar sorunu rahatsız edici boyuta gelmiş ve evde tedavi edilemeyen mantar sorunu yaşayanlar bir doktora muayene olurlar. Doktor muayenesinin ilaç tedavisi için mutlaka yapılması gerekir.

Doktor muayenesi esnasında mantarın ilerleme evresine ve mantara neden olan mantar tipine teşhis koyulur. Tırnak mantarı tedavisinde mantar sorununun hangi evrede olduğu ve mantara neden olan mantar tipinin ne olduğu doğru ve etkin tedavi için çok önemlidir. Mantarın hangi gelişim evrensinde ve tipinin ne olduğu belirlendikten sonra birkaç farklı şekilde kullanılan mantar ilaçlarından doktorun uygun buldukları kullanılır.

Mantar tedavisi ilaçları hem ağız yoluyla alınan ve doktor kontrolünde rutin dozajlarda kullanılan ilaçlar olabilir, hem de mantarlı tırnak bölgesine sürülen merhem ve krem şeklinde ilaçlar olabilir. Dışarıdan tırnağa uygulanan ilaçlar oje ve merhem şeklinde olur. Bu oje ve merhemler reçeteli ilaçlardır ve mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda ağız yoluyla alınan ilaçlarda doktorun uygun gördüğü dozda sürekli kullanım ile oldukça etkilidir. Uygun görülen durumlarda bu ikisi aynı anda kullanılarak tedavi sağlanır.

Kireçlenme tedavisi nasıl yapılır? Yazısını da inceleyebilirsiniz.

Cerrahi Müdahale ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Cerrahi müdahale ile tırnak mantarı tedavisi çok sık kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Cerrahi müdahale gereken durumlar genellikle çok ilerlemiş mantarlı tırnak tedavilerinde başvurulan bir yöntemdir. Eğer tırnağın tedavi edilmesinde mantarlı tırnak engel olacak kadar ilerlemiş ise doktor tırnağın çekilmesine karar verebilir. Bu tırnak çekilmesi kararı mantarlı tırnağın tedaviyi güçleştirdiği ve ilerleme kaydedilmesini önlediği durumlarda uygulanır. Bu işlem mutlaka bir doktor kararı ile bir doktor kontrolünde gerçekleşir.

Cerrahi müdahale gereken bir diğer durum ise tedaviye cevap vermeyen tırnak mantarlarıdır. Eğer tedavi başladığı ve uzun süre devam ettiği halde ilerleme kaydedilemediyse cerrahi müdahale gerekli olabilir. Tırnak mantarlarının neden olduğu enfeksiyonlar bazen çok ileri seviyede gelişim göstermiş ve müdahale için geç kalınmış olabilir. Enfeksiyonun çok ilerlediği durumlarda ilaç tedavisi aşaması atlanır ve cerrahi müdahale gerekli olur.

Cerrahi müdahale ile tırnak geçici olarak ya da tamamen alınabilir. Enfeksiyonun çok ilerlediği, ağrılı ve tehlikeli hale geldiği durumlarda tırnak doktor kararı ile tamamen alınır. Bu gibi durumlarda enfeksiyonu en hızlı ve etkili önlemenin yolu tırnağı tamamen almaktır. İlaç tedavisi çok ilerlemiş enfeksiyonlarda cevap vermez ve iyileşme sağlanamaz.

Tırnağın cerrahi müdahale ile alınması işlemi büyük zorluğu olan bir işlem değildir. Tırnağı çekilmesi gereken hastalar çok kısa sürede sağlıklarına kavuşur ve ağrılarından kurtulurlar. Bu cerrahi müdahale riskli bir işlem değildir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.