Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

03.12.2021
1.626
Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Karın germe ameliyatı estetik cerrahi operasyonlarından biridir. Bu operasyon, karın ve göbek estetiği alanında uygulanan en etkili yöntemdir. Özellikle de hamilelik döneminin ardından karın bölgesinde bulunan kaslar ve deri bazen kendi haline dönemez. Bu durum ise karın bölgesinde deformasyonların oluşmasına neden olur. Bu durum özellikle hamilelik döneminde veya ikiden fazla doğum yapmış kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Bu deformasyonda karın bölgesinde bulunan bağ dokunun gevşemesi ve karın duvarının öne doğru gelmesiyle karında bolluk, sarkma ve çatlaklar oluşur. Bu görüntüden ve problemden kurtulmak için karın germe ameliyatına başvurulur. Karın germe ameliyatı sayesinde gevşeyip sarkmış olan karın derisi toplanır ve bu bölgede fazla yağ olması durumunda bu yağlarda alınarak kişinin daha düz bir karna kavuşması amaçlanır. Karın germe ameliyatının yapılışı şu şekilde olmaktadır:

 • Karın germe ameliyatında izlenecek yok detaylı muayene ve radyolojik görüntüleme teknikleri sayesinde belirlenir.
 • Sezaryen izi olarak bilinen bölgeden yanlardan doğru göbek deliğine doğru uzun biz çizgi çekilir sarkık ve çatlamış alınır.
 • Göbek deliğinin yukarısında kalan kısımda gerdirilir ve deri aşağıya gelecek şekilde konumlandırılır.
 • Gevşek ve sarkık derinin yanında aşırı yağlanma problemi de varsa fazla yağların alınması konusunda liposuction yöntemine başvurulur.
 • Ameliyat sonrasında kesiler estetik dikişlerle dikilir ve sonrasında kötü bir görüntüye neden olmaz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

karin germe ameliyati riskleri

Karın germe ameliyatının süresi ortalama 3.5 saat sürebilmektedir. Ancak kişi geniş karın bölgesine sahipse bu saat aralığı 4’ü de bulabilmektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatının süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sarkma ve gevşeklik durumunun daha hafif olduğu hastalarda bu süre ortalama 1.5 saati bulabilmektedir. Buna ise mini karın ameliyatı denmektedir.

Ayrıca Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Karın germe ameliyatı sonrasında komplikasyonlar oluşabilir. Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatının da kendi içerisinde riskleri bulunmaktadır. Bu komplikasyonlardan en önemlisi enfeksiyon ve kanama riskidir. Bu nedenle ameliyattan sonraki süreçte bu duruma fazlasıyla dikkat edilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı ve pansumanlar düzenli şekilde yenilenerek aksatılmamalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci ameliyatın koşullarına ve kişiden kişiye göre farklılık gösterse de genel olarak hastalar 2 gün içerisinde ayağa kalkar ve taburcu edilir. Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci hakkında şu bilgilerde verilmektedir:

 • Ameliyattan sonra mutlaka özel bir korse takılmalıdır. Bu korse özel ameliyat korsesidir. Yaklaşık 1 ay kadar banyo haricinde çıkarılmadan giyilmesi gerekmektedir. Devamlı giyilen bu korse sayesinde ameliyattan alınan verim oldukça artar ve karnın toparlanmasına sıkılaşmasına yardım eder.
 • Ameliyattan 3-4 saat sonra birinin yardımıyla ayağa kalkıp yürünebilir. Fakat egzersiz yapılamaz.
 • Ameliyat sonrasında dikişlerden dolayı ağrı yaşamak normaldir. Ağrı kesici kullanımına özen gösterilmeli ve doktorun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmak gerekmektedir.
 • Ameliyattan 3 gün sonra banyo yapılabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 hafta dikişler hemen kaynamaz bu yüzden hapşırma, öksürme ve ıkınma durumlarında büyük ağrılar hissedilebilir. Bu yüzden dikişlerin açılmaması için bu tarz durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

Hamilelikten Sonra Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Hamilelik sonrasında karın germe ameliyatı mümkündür. Fakat kişi doğum yaptıktan hemen sonra bu işleme başvurmamalı ve vücuduna zaman tanımalıdır. Hamilelik sonrasında bir yıl kadar sonra bu işleme başvurulabilir. Yeniden anne olmayı düşünen kişiler bu bilgiyi ameliyat olmadan önce doktoru ile paylaşmalıdır.

Karın Germe Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıldır?

Karın germe ameliyatından sonraki süreç ağrılara bağlı olarak zorlu olabilmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken durum enfeksiyon ve kanama durumunun oluşmaması için doktor tavsiyesine uymaktır. Kişi beslenme düzenine dikkat etmeli ve kilo alış verişleri yaşamamak için bu dönemde dengeli beslenmelidir. Ağır yükler taşımamaya özen gösterilmelidir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

karin germe ameliyati

Karın germe ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Kişi kilo verme sürecinde ise büyük sorun yaşamaz fakat kilo aldığı bir dönemde ise ve beslenme bozukluğu yaşıyorsa bir diyetisyene danışarak bunu kontrol altına almalıdır.
 • Bu dönemde kadınlar hamile kalmamaya dikkat etmelidirler. Riskli durumlar ortaya çıkabilir.
 • Ameliyat sonrasında çatlak görünümü alınan deri sayesinde azalır. Bundan sonrası için de nemlendirici krem kullanılmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrasında alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Kabızlık ve kronik öksürüğü olan kişiler hemen önlem almalılar ve öncesinde bu tarz bir problem varsa ameliyat süresi uzatılmalıdır.
 • Ağır egzersizler yapılmaması gerekmektedir. Fakat ameliyattan 2 hafta sonrasında kişi iş hayatına dönebilir.

Ayrıca Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Karın Germe Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı kişinin ihtiyacına ve durumuna göre farklı türlere ayrılmaktadır. Karın germe ameliyatı türleri şu şekildedir:

 1. Mini karın germe ameliyatı: Bu ameliyat türü karın derisi fazlalığının ve kaslardaki gevşekliğin göbek deliğinin alt kısmında yoğun olduğu hastalara uygulanır. Bu ameliyat tipinde, göbek deliği etrafından kesi yapılmaz. Karnın alt kısmından yapılan kesi ise sınırlı tutulur. Bu ameliyat tipinde dikiş sayısı daha az olduğu için ağrı da buna orantılı olarak daha minimal düzeyde gerçekleşir. Ufak ve basit işlemler için uygulanır.
 2. Tam karın germe ameliyatı: Sarkma ve gevşeme sorunların daha ciddi derecede görüldüğü hastalara uygulanır. Bu hastalar, aşırı kilo veren kişiler ya da iki ve üzeri hamilelik geçiren kişilere uygulanır. Bu ameliyat öncesinde belin şekillenmesini sağlamak amacıyla liposuction uygulanır ve bel karın çevresindeki aşırı yağlanmadan bu yöntem ile kurtulunur. Sonrasında tam karın germe ameliyatı için göbek deliğinden karın yan kısımlarına 10-13 cm kadar bir kesi atılır ve sarkan deri bu işlemle alınır.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.