Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

30.10.2021
1.461
Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Lazer göz ameliyatı lazer teknolojisinden yararlanılarak göz kusurlarını tedavi oldukça etkili bir operasyondur. Bu teknoloji ile göz problemleriniz rahat ve ağrısız bir şekilde tedavi edilir. Son yıllarda lazer göz ameliyatını tercih eden pek çok hasta oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde göz sağlığına kavuşmuştur. Lazer göz ameliyatı sürecini sağlıklı geçirmek için çeşitli hazırlıklar yapılarak kişinin tedavisine uygulanacağı yöntemler belirlenir. Göz üzerine solüsyon dökülerek göz ve çevresinin acı durması engellenir. Göz ve çevresi uyuşturularak kişinin heyecanlanmaması için hastaya sakinleştirici ilaçlar verilir ve lazer işlemine hızlı bir şekilde başlanır. Hasta lazer aletinin altına rahat bir şekilde uzatılır, solüsyon döküldükten sonra uyuşan gözün çevresi iyice temizlenir. Öncelikle tek bir gözün tedavisine başlanılarak diğer göze işlemlerden sonra adım adım geçilir.  

Göz kapağı açık tutularak içine ekartör denilen dişli yapı özelliğine sahip olan alet geçirilir. Göz kapağına geçirilen bu alet sayesinde gözün kapalı olması engellenir. Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte lazer uygulamaları oldukça tercih edilir. Lazer göze kilitlenerek gözü oynatmadan lazer işlemine devam edilir. Lazerle tedavi uygulaması 4 dakikada sürmekte olup kişi tek gözünün tedavisinin bitmesi ile rahatlıkla evine gidebilir. Lazer tedavi uygulaması korneadan bir tıraşlama yöntemi olarak gözün numarasına doğrudan etki etmektedir. Lazer işlemlerinin en başından hastaların tedavi uygulamasını araştırdıktan sonra doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Lazer uygulaması süreci hakkında hasta önceden bilgilendirilmektedir. 18 yaş üzeri ve 65 yaş altı hastalar içn tedavi öngörülmekte olup göz numarası 2 yıl içerisinde büyüme olmayan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Bir Tedavi Uygulamasıdır?

goz ameliyati nedir

Lazer göz ameliyatı tedavisi ülkemizde pek çok uzman hekim tarafından en iyi ve en az deformasyon ile atlatılan oldukça profesyonel bir operasyondur. Göz kusurlarının yanı sıra gözlükten, kontrat stresten kurtulmak amacıyla oldukça tercih edilen bu ameliyat göz çizdirme operasyonu olarak bilinir. Bütçenize hitap ederek göz sağlığınızı koruyan bu tedavi uygulaması herkesin rahatlıkla yaptırabileceği bir lazer işlemidir. Normal şartlar altında herhangi bir risk taşımadığı gözlenen operasyon gözlük, kontrakt lens firmaları gibi konuyla ilgisi bulunan pek çok kişi ve markalar satışların düşmesi sebebiyle lazer göz ameliyatının zararlı bir uygulama olduğunu düşünmektedir. Oysa yapılan araştırma ve kullanıcı yorumlarından anlaşılacağı üzere Lazer göz ameliyatı pek çok göz kusurunu büyük bir profesyonellikle yok etmektedir. Göz problemlerini minimum seviyeye indiren miyop, hipermetrop, astigmatizma, prespiyopi gibi pek çok göz kusuru lazer ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Uygulama ile hasta kendine ve sosyal çevresiyle daha mutlu ve uyumlu bir bütünlük oluşturmaktadır.

Ayrıca Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Lazer Göz Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Lazer göz ameliyatı yöntemleri arasında en yaygın olanı LASİK tedavisidir. Görme bozukluğu derecesine göre bilgisayar programları ile düzenlenen lazer ışını, gözün saydam tabakasına inerek korneanın yeniden şekillendirir. Doğru odaklanma ve net görmeyi sağlayan bir uygulamadır. Görme bozukluklarının düzeltilmesinde PEK, LASEK ya da SMILE gibi lazer uygulama tekniklerine başvurulmaktadır. Birbirinden farklı sebeplerle tercih edilen lazer göz ameliyatı ülkemizde tecrübeli doktorlar tarafından en iyi ve en kaliteli teknik araç gereçlerle profesyonel olarak gerçekleştirilmektedir. Uygulamaların her biri hastaların göz kusurlarından kurtulmalarında çok büyük bir öneme sahiptir. Kontraktil göz kusuru başta olmak üzere pek yok göz probleminden kurtulabileceğiniz günümüzde oldukça ekonomik olarak yapılabilen bir ameliyat türüdür. Normal şartlarda herhangi bir risk oluşturmadığı bilinmektedir.   Operasyonla göz kusurlarını minimum seviyeye indirerek hastanın oldukça keyifli ve rahat bir ameliyat deneyimi yaşamasına yardım eder.  

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olamaz?

Lazer göz ameliyatı olamayan kişiler şunlardır:

 • Hamileler
 • Romatizma hastalığı olanlar
 • Bebek emziren kadınlar
 • Diyabet hastaları
 • Göz tansiyonu ya da kataraktı göz hastalığına sahip olan hastalar

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılır?

kimler goz ameliyati olmali

Lazer göz ameliyatının yapıldığı kişiler şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olan hastalar
 • Kişilerin kornea kalınlığının büyük olması gerekir. – 10 diyoptriye ölçüsüne sahip olan kişilere lazer göz ameliyatı yapılır.
 • Bireyin tüm göz kriter yapısına sahip olması gerekir. 6 diyoptriye kadar astigmatı olan bireyleri için ideal bir ameliyattır.
 • Göz içerisinde herhangi bir hastalığı olmayan kişilere uygulanır.
 • Bireylerin hamile olmaması ve emzirme döneminde olmaması gerekir.
 • + 4 diyoptriye kadar hipermetrop olan kişilere uygulanır.
 • Özellikle diyabet ve benzeri sistematik, kronik hastalığı olmayan hastalar için uygundur.
 • 6 diyoptriye kadar asigmati olan bireyler için ideal bir ameliyattır. 

Ayrıca Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Lazer Göz Ameliyatı Zararlı mıdır?

Lazer göz ameliyatı hastalar için zararlı olmayan bir tedavi uygulamasıdır. Lazerle göze girilerek işlem yapılacağı için kişilerin bu işlem için kendini hazır hissetmeleri son derece önemlidir. Lazer göz uygulamasının uzmanı hekim tarafından yapılması gerekir. Ayrıca teknolojik araç ve cihazların uygun olup olmaması da tedavi yönteminin başarıya ulaşmasında oldukça önem taşır.  Lazer teknik araç ve gereçlerinin kişiye tam fayda sağlayabilecek nitelikte ve kalitede olması gerekir.  Lazer ameliyatı yapacak olan kişinin yeterliliği ve uzmanlık derecesi de önemlidir. Hasta lazer tedavisi uygulaması öncesinde ve sonrasında kontrollerini tam olarak yapmalıdır.

Lazer göz ameliyatı sırasında kullanılan tüm malzemelerin tek seferlik kullanılması gerekmekte olup uygulama sırasında hijyenik ve sağlıklı teknik araç gereçlerle çalışılmalıdır. Bu koşullar sağlandığı takdirde özellikle hasta için herhangi bir olumsuz ve sağlıksız bir sonuç ortaya çıkmayacaktır. Hasta kısa süre içerisinde hayatına devam ederken sağlıklı rahat ve güvenli bir operasyon deneyimi yaşar. Ameliyat sürecinde karşılaşabileceğiniz işlemler diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi yeterli derecede risk barındırır. Önceden detaylı bir araştırma yaparak alanında uzman, profesyonel göz cerrahlarından destek alabilir daha sağlıklı, bilinçli ve rahat bir Lazer göz ameliyatı süreci geçirebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.