Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

08.06.2021
2.186
Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Varikasol için yapılan ameliyat, kan akışını damarlara yöneltmek ve damarın sıkışması ve kapatılmasını içeren bir operasyondur. Varikosel ameliyatı varikoselektomi olarak da bilinir ve 1,5-2 saat sürer. Varikosel ameliyatı ayakta tedavi bazında lokal anestezi ile yapılan açık bir ameliyattır. Ameliyatta etkilenen damara kasık bölgesinden, inguinal yoldan, girilir. Bir diğer yöntem ise kasık altından, subingual, yoldan ya da karında kesi açmak da diğer yollardır. Kesi yapıldıktan sonra anormallik olan damar bulunur ve bu damar mikroskop sayesinde sıkıştırılır ya da bağlanır. Daha sonra kan akışı sağlıklı damarlara yönlendirilir.

Diğer bir teknik ise varikosel embilizasyondur. Bu yöntemde kasık damarına küçük ve ince bir tüp yerleştirilir. Yerleştirilen tüpün içerisine varikosele bir bobin koyulur ya da enjeksiyon yardımıyla dokular tahrip edilir. Bu yöntemler sayesinde kan anormal damarlara erişemez. Ancak bu yöntemde enjekte edilen madde başka bölgelere taşınabilir. Veya zaman içerisinde etkisini kaybedebilir. Aynı zamanda hastanın enjekte edilecek maddeye karşı alerjisi bulunabilir. Bu yüzden operasyondan önce vücudun enjeksiyon maddesine karşı oluşturacağı bir reaksiyonun olup olmadığına bakılması gerekir.

Cerrahi operasyon sonucu varikoselin tekrarlama neredeyse yoktur. Ancak varikosel embilizasyonda enjekte maddesi etkinliğini yitirdiği için kalıcılık kesin değildir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosel oluşumunun sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Erkekler arasında sıkça görülen bu durum kısır olan erkeklerde %40 ‘a yakın oranlarda, çocuk sahibi olanlarda ise %15’lik bir oranda görülür. İkinci çocuğa sahip bireylerde ise ortaya çıkma oranı %60’dır.

 Daha çok sol testiste görülen bu durum, %90 oranında, sağ testiste de görülür. İki testiste de ortaya çıkma durumu %8 oranındadır. Varikoselin daha çok sol tarafta görülmesi sebepleri ise şunlardır:

 • Sol taraftaki testis sağ taraftakine oranlar daha aşağıda bulunur.
 • Sol taraftaki testisin toplardamarları sağ taraftaki testise oranla daha uzun seyreder bu da sol tarafta varikosel görülme riskini artırır.
 • Sol tarafta bulunan testisin toplardamarları karın içindeki organlarla anatomik ilişkisi
 • Sol tarafta bulunan testisin damarının boşalması anatomik özellikler açısından varikoselin daha çok bu tarafta ortaya çıkmasına sebep olur.

Varikosel riski altındaki kişiler ise şu şekildedir:

 • Fazla kilo problemi olan kişiler
 • Karındaki basıncı artıracak sporlarla ilgilenen kişilerde
 • Kronik astım ya da kronik öksürük gibi problemlere sahip kişilerde
 • Karın bölgesindeki basıncı artıran kabızlık sorunlarına sahip kişilerde
 • Fazla sürelerle ayakta durmayı gerektiren mesleklerde de görülür.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

varikosel gostergeleri nelerdir

Varikosel belirtilerinin görülmesi durumunda doktora başvurmak gerekir. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Şişlik
 • Kabarıklık
 • Testiste ağrı
 • Testis küçülmesi (Nadir olarak görülen bir belirtidir.)

Bu belirtilerin yanı sıra damar genişlemesi sebebiyle bacaklarda dışarıdan görülebilecek bir noktayagelir, varise benzer bir görüntüye sebep olur. Terleme, sıcaklık basması da diğer belirtilerdir.

Varikoselin Dereceleri Nelerdir?

Varikosel 3 derecede değerlendirilir. Varikosel ameliyatı için derecelendirme yapılmalıdır. Bu dereceler şöyledir:

 1. Derece ayakta muayene yapılması durumunda bu evrede herhangi bir belirti görülmez. Ancak hasta ıkınırken dokunulduğu zaman varikoseli hissetmek mümkündür.
 2. Derecede ise ayakta muayene sırasında hafif de olsa varikosel anlaşılabilir. Ikınmada ise belirgin olarak ortaya çıkar. Ikınmada damarlar görünür hale gelir.
 3. Derece varikoselde hasta ayakta muayene edildiğinde ıkınmadığı halde varikosel görünür haldedir. Ikınma sonucu ise damarlar daha da görünür hale gelir.

Varikosel Ağrısı Nasıl geçer?

Varikoselin sebep olduğu ağrı bireyi rahatsız ediyorsa uygulanabilecek yöntemeler vardır. Doktor tarafından verilen ya da tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlarla ağrıyı kesmek mümkündür.

Sıkı iç çamaşırları ile de ağrıyı kesmek mümkündür. Bu iç çamaşırları varis çorabı etkisi yapar.

Varikosel Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Varikosel ameliyatı için uygun olan kişiler şunlardır:

 • Testislerinin boyutunda küçülme veya testis kıvamında yumuşama olmuş kişiler
 • Doppler ultrasonografi ile yapılan tespit ile damar genişlemesi 3 mm’yi aşmış kişiler
 • Ultrason sonrası kan geri kaçışı tespit edilmiş ise
 • Semen analizi sonucu sperm parametresinin bozulduğu tespit edilmiş ise

Bu sorunları yaşayan ve belirtileri ortaya çıkan kişiler doktora başvurduğu zaman varikosel tanısı koyulmuş ise doktorun uygulayacağı yönteme göre rahatsızlık için çözüm aranır. Varikosel ameliyatın yanı sıra radyolojik yöntemlerle de çözülebilen bir rahatsızlıktır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Nedir?

varikosel ameliyati oncesi

Varikosel ameliyatı sonrasında gelişmiş teknoloji sayesinde ortaya çıkacak komplikasyonlar azalmıştır. Ameliyat sırasında cerrahi mikroskop kullanımı oluşabilecek komplikasyonları en aza indiren etmenlerden biridir.

Ameliyat sonrası ikinci gün günlük rutine dönmek mümkündür. İki hafta içinde oluşan herhangi bir komplikasyon olmazsa yavaş yavaş egzersiz rutinine de dönüş yapılabilir. Ancak herhangi bir komplikasyon görülmesi durumunda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ameliyattan sonra bir hafta kadar ağrı yaşamak mümkündür. Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicileri kullanmanız mümkündür.

Ameliyat sonrasında belli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Ameliyattan birkaç ay sonra sperm kalitesi, semen analizi yardımıyla belirlenir.

Kısırlık ya da testis büyümesi yavaşlayan erkekler için bu tedavi yöntemi ile sonuç almak mümkündür. Kısır erkeklerde 3 ay sonra sperm gelişimi sonrası sperm kalitesine bakmak mümkündür.

Varikosel Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Varikosel ameliyatı riskleri teknoloji sayesinde en aza indirilse de hala mevcuttur. Ameliyat sonrası yaşanabilecek en büyük risk atardamar bağlanması, bu sebeple testis küçülmesi ve kanlanmasının bozulmasıdır. Testis etrafında sıvı birikimi, yani hidrosel, riski de son derece az olsa da yaşanabilir.

Bu riskler dışında hijyene dikkat edilmemesi gibi nedenlerle oluşabilecek enfeksiyon, kanama gibi sorunlar her ameliyatta olduğu gibi varikosel ameliyatı sonrası da görülebilir. Bu yüzden hijyen ve sterilizasyona dikkat etmek önemlidir. Kanama riski için de kontroller yapılmalıdır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.