Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

23.03.2021
1.284
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Varis tedavileri doğrudan varisli olan damara yönelik uygulanmakta olan alternatif yöntemler olarak bilinmektedir. En çok tercih edilmekte olan varis tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Skleroterapi: Varisli olan damara doğrudan ince iğnelerle ilaç enjekte edilmesidir. Uygulama içerisinde herhangi bir ağrı olmamakla birlikte ortalama yarım saat uygulama süresi bulunmaktadır. Geleneksel bir yöntem olarak ince ve orta kalınlıktaki varis görünümlerinde çok sık tercih edilmektedir.
 • Transkutanöz Lazer: Varislerin daha ince ve küçük olması durumunda uygulanmakta olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Lazer cihazı ile doğrudan damarlara müdahalede bulunulmakta ve herhangi bir ağrı oluşmadan işlem tamamlanmaktadır.
 • Endovenöz Lazer: Cerrahi operasyon gerektiren varisler için yeni ve alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama tercih edilmesi halinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşme görülebilmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra varis tedavilerinde erken dönem müdahaleleri de bulunmaktadır. Bu müdahalelerde ilaç kullanımı, varis çorabı kullanımı gibi yönlendirmeler yapılmakta olup yaşamın da bu tedavi biçimine uygun olarak yönlendirilmesi gerekmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

varis tanisi sureci

Varis belirtileri çoğunlukla damarlarda görünen belirtiler olarak bilinse de bilinen diğer belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bacak bölgesinde şiddetli ağrı ve yorgunluk hali
 • Bacak eklemlerinde çok sık kramp meydana gelmesi
 • Bacaklarda şişlik oluşması
 • Açık yaraların uzun süreli olarak iyileşmemesi
 • Bacaklarda renk değişimlerinin oluşması
 • Bacakta bulunan damarların dışarıdan görünecek kadar belirgin hale gelmesi

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Varis Oluşması Önlenebilir Mi?

Varis oluşmasının önlenmesi yaşam biçiminin daha sağlıklı bir hale getirilmesi ve varise neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ile mümkün olmaktadır. Varis oluşumunun önlenebilmesi için şu konularda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir:

 • Uzun süreli oturma ya da uzun süreli ayakta düz kalma durumlarında varis oluşumu tetikleneceği için bu tarz bir işte çalışanların gün sonunda mutlaka ayaklarını yukarı dikerek dinlendirmeleri gerekmektedir.
 • Düzenli egzersiz yapmak da varis oluşumunun önüne geçmesi gerekmektedir. En çok önerilen egzersizler ise koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme olarak bilinmektedir.
 • Sağlıklı beslenmek de varis oluşumunun önüne geçmektedir. Özellikle çok yağlı besinlerin tüketilmemesi, damar sağlığının korunması gerekmektedir.
 • Uzun süreli olarak topuklu ayakkabı giyilmemesi önerilmektedir.
 • Kaplıcalardaki sıcak sularda çok uzun süre kalmak varis oluşumunu tetikleyeceği için sıcak sudan sonra mutlaka soğuk duş alınmalıdır.

Tüm bu yaşam koşullarına dikkat edilmesi durumunda aile üyeleri içerisinde varis geçmişi olması nedeniyle varis oluşumuna meyil olsa bile uzun süre varis oluşumu engellenerek sağlıklı bir biçimde yaşam sürmek mümkün olabilmektedir.

Varis oluşumu, aynı zamanda yaşa ve cinsiyete bağlı olarak da daha sık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle risk grubu içerisinde yer almakta olan orta yaş kadınlarının bu öneriler konusunda daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Varis Nasıl Oluşur?

Varisin oluşması hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlıdır. Aile üyeleri içerisine varis hastalığı bulunan kişilerin risk grubu içerisinde yer aldığı bilinmekte olup yaşam şeklinin de varis oluşumuna eğilimli olması durumunda ortaya çıkabilmektedir.

Varisin genetik faktörünün dışında çevresel faktörü de oldukça önemlidir. Uzun süreli olarak ayakta durması gereken ya da masa başında uzun süreli olarak oturması gereken kişilerin bacakları hareketsiz kaldığı için varis oluşabilmektedir.

Varis oluşumu yalnızca bacaklardaki hareketsizlik halinde değil aynı zamanda sağlıksız beslenme durumlarında da ortaya çıkabilmektedir. Bir tür damar yolu hastalığı olması nedeniyle özellikle yağlı beslenme alışkanlığı varis oluşumunun en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

Varis oluşumunun kadınlarda erkeklere oranla çok daha yüksek sayıda olduğu bilinmektedir. Gebelik sürecinde hareketsiz kalmak, doğum kontrol hapları nedeniyle hormon müdahalelerinde bulunmak gibi faktörler nedeniyle kadınlar daha yüksek riskli grup içerisinde yer almaktadır.

Varis oluşma durumları aynı zamanda farklı damar yolu hastalıklarının sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle damar sağlığının korunması, varis oluşumunun önlenmesi açısından oldukça önemli bir konu olarak bilinmektedir.

Varis Türleri Nelerdir?

Varis türleri oluşma nedenine ve hastalığın ilerleme seyrine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Varis türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kılcal damar varisleri genellikle ince bir örümce ağı görüntüsü oluşturan varisler olarak bilinmektedir. Kilo problemi yaşayan kişilerde ya da gebelik süreci sonrasında sıklıkla görülmektedir.
 • Retiküler varisler, cilt yüzeyinden daha kabarık damar görüntüsü oluşturan ve çoğunlukla diz bölgesinde görülen mavi renkli varisler olarak bilinmektedir.
 • Büyük toplardamar varisleri, diğer varis türlerine göre yeşil renkli olması nedeniyle ayrışmaktadır. Bunun yanı sıra diğer varislere göre çok daha iri ve kabarık görünümlüdür.

Varis türleri aynı zamanda varis tedavisi uygulamalarının da nasıl yapılacağını belirlediği için teşhis sürecinde önemli olmaktadır. Bu nedenle varis tedavisi yapılmadan önce hekim tarafından varislerin detaylı bir biçimde incelenmesi sağlanmaktadır.

Varis türlerinin her birinde aynı belirtiler görülmektedir. Belirti oluşumu yönünden bu türler farklılaşmamaktadır. Yalnızca ortaya çıkma nedenleri ve varis oluşumunun görüntüsü bakımından türleri farklılaşmakta olup tedavi biçimleri üzerinde de etkili olmaktadır.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır? yazısına sitemizden göz atabilirsiniz.

Varis Hastalığında Hangi Şikayetler Oluşur?

varis hastaligi sikayetleri

Varis hastalığında oluşan şikayetler çoğunlukla bacaklarda şiddetli bir ağrı olarak bilinmektedir. Bacak ağrıları nedeniyle günlük yaşam içerisinde zorluk yaşanmakta ve çoğunlukla hareket kısıtlanması durumlarıyla karşılaşılmaktadır.

Varisin günlük yaşamı zorlaştıran etkisinin yanı sıra tedavi edilmemesi durumunda vücut genel sağlığını da etkileyeceği bilinmektedir. Özellikle varis oluşan damarlarda iltihaplanma olması halinde bu iltihapların vücuda pıhtı atması gibi olumsuz sonuçları olabilmektedir.

Bunların yanı sıra varis oluşumu bacaklarda kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu görüntü tüm bacağa yayılabildiği gibi belirli bir alanda kabarık bir biçimde de oluşabilmekte olup hasta için rahatsız edici bir durum olarak bilinmektedir.

Varisin Teşhis ve Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Varisin teşhis ve tanı yöntemleri öncelikli olarak hastanın yaşam öyküsünün alınması ile başlamaktadır. Bu aşamada genetik faktörler de göz önünde bulundurularak aile içerisinde varis oluşumu durumları görüşülmektedir.

Uzman hekim tarafından yaşam öyküsü alındıktan sonra fiziksel muayene yapılmaktadır. Bu muayene esnasında damarların görüntüsünden varis teşhisi konulabilmektedir. Fakat varis türünün ne olduğu ve hangi aşamada olduğunun belirlenmesi için bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

Varislerin ilerleme durumunun anlaşılabilmesi için damar tıkanıklıkları incelenmektedir. Bunun için ultrason cihazı yardımıyla görüntülenme yapılarak grafiklerin okunması sağlanmaktadır. Bu esnada damar yapısına dair bir inceleme yapılması gerektiğinde ise renkli ultrasın taraması yapılmaktadır.

Teşhis ve tanı yöntemleri içerisinde vücudun genel sağlık durumunun incelenmesine yönelik farklı testlerin yapılması da bulunmaktadır. Bu sayede varise neden olan faktörler belirlenerek bunların da ortadan kaldırılmasını sağlamak, tedavilerin de daha kolay bir biçimde sonuç vermesine destek olmaktadır.

Varis Hastalığının Tedavisi Neden Önemlidir?

Varis hastalığının tedavisi damar yollarını etkilemesi nedeniyle oldukça önemlidir. Tedavisi yapılmayan varislerin kanda iltihaplanmaya neden olması ve devamında akciğere veya farklı organlara kan pıhtısının sıçraması durumunda hayati risk oluşturabilmektedir.

Varis tedavisi kolay bir biçimde uygulanmakta olan bir tedavi olması nedeniyle belirtilerin görülmesi durumunda en kısa süre içerisinde uzman hekime başvurularak tedavinin başlatılması önerilmektedir. Bu sayede herhangi bir risk oluşmadan tedavi süreçleri ile daha sağlıklı bir yaşama ulaşılabilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.