Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

31.03.2021
1.310
Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Vajinusmus tedavisi sayesinde kişinin öz güveni gelir, cinsel yaşamı düzelir ve cinsel birleşmeyi acısız şekilde yaşar. Vajinismus sorunu nedeniyle günümüzde pek çok evliliğin sonlandığı bilinmektedir. Bu sorun kendiliğinden ortadan kalkmaz. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, toplumsal baskılar, geçmişte yaşanan travmalar nedeniyle vajinismus olabilir. Bu sorun nedeniyle doktora başvuran insan sayısı azdır. Bunun nedeni hastalığın ayıp sayılmasıdır. Ülkemizde cinsellik kolay konuşulan bir konu değildir. Bilimsel açıklayıcı eğitimler yerine kulaktan bilgilerle cinsel eğitim almak, abartılı ilk gece hikayeleri de bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Ancak hasta olmak ayıp değildir. Eğer hastalığın tedavisi yapılmazsa her cinsel birliktelik sonrasında hayal kırıklığı yaşanacak ve durum daha kötü bir hal alacaktır. Yapılan çalışmalar her 10 kişiden birinde bu sorunun görüldüğünü ortaya koymuştur.

Vajinismus Neden Olur?

vajinismus sebepleri

Vajinismus vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılmasından kaynaklı cinsel birleşmenin çok ağrılı ya da hiç olmaması durumu olarak açıklanabilir. Bu kasılmaya neden olan kasın adı PC’dir. PC kasları idrar çıkışının olduğu üretra kısmından anüse kadar gelir. Kasların idrar yapma gibi farklı işlevleri de vardır. Kişinin endişe ve korkusu olmaması halinde, uyarılma olduğu zaman vajina kası penis büyüklüğüne uygun olarak esner. Bu sayede cinsel birleşme sorunsuz şekilde yaşanır. Vajinismus sorunu olan kadınlarda bu gevşeme yaşanmaz. Vajina girişi daralmıştır ve kişinin ilişki yaşaması ya çok güç ya da imkansızdır.

Vajinismusta Ağrı Neden Olur?

Vajnismus ağrısı kadınların cinsellikten soğumasına ve cinselliği çok acılı bir şey sanmasına neden olabilir. Giriş daraldığı için vajinaya herhangi bir şeyin girmesi son derece ağrı verici olacaktır. Kişinin vajina ağrısı dışında bu ağrı yüzünden yaşayacağı korku ve endişe vücudun diğer yerlerinde de spazma neden olabilir. Özellikle karın, bacak, sırt ve belde kas spazmları olabilir. Bu spazmların şiddeti bazen öylesine yoğun olur ki kişinin nefes alıp vermesi bile imkansız hale gelebilir. Vajinal refleksin sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmadığı, tampon ve jinekolog muayenesinden de ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu girişim yapılana kadar kaslar normalde gevşek halde bulunurken bu girişimler vajinanın daralmasına neden olur.

Vajinismus Fiziksel Nedenlerden mi Ortaya Çıkar?

Vajinismus fiziksel nedenlerle elbette ilgilidir. Ancak bu durumla çok nadir karşılaşılır. Vajinismusu olan kadınların çok büyük bir bölümü fiziksel nedenlerden dolayı bu durumda olduklarını düşünürler. Oysa vajinismus psikolojik nedenlerle alakalıdır. Kadın vajinasına baktığı zaman çok dar ve kapalı bir izlenim elde edebilir. Ancak vajinismus olan kadınların vajinası kasılmadan dolayı böyle bir görünüme sahiptir. Yani bu görünüme neden olan şey yine kadının kaslarını sıkmasından kaynaklanmaktadır. Vajnismusu olan kadınların cinsel birleşme yaşaması, bundan keyif alması mümkündür. Cinsel birleşme yaşamalarına herhangi bir engel durum bulunmamaktadır.

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vajinismus Hastaları Cinsel Zevk Alabilir mi?

Vajinismus hastalarında cinsel zevk alınması elbette mümkündür. Hastaların çoğunda cinsel birleşme dışında eylemler için cinsel istek vardır. Cinsel yakınlık onlara hoş gelir ve uyarılma yaşayabilirler. Ancak ne zaman tam olarak bir cinsel birleşme olacaksa o zaman cinsel yakınlaşmanın yarattığı korkudan dolayı sorun olur. Bu durum eşler arasında sorunlar meydana getirebilir. Her kadında hastalık farklı şekilde ilerler. Bazı kadınlar jinekolog muayenesinden geçrek tedavi olabilirler. Bazı kadınlar tamponu içine alabilirken bazı kadınlar alamaz. Bazı kadınlar hiç birleşme yaşayamaz ancak bazı kadınlar kısmen ve ağrılı da olsa birleşme yaşayabilirler.

Vajinismus Çeşitleri Nedir?

Vajinismus çeşitleri primer ve sekonder olmak üzere 2 grupta ele alınmaktadır. Cinsel olarak deneyimli ya da deneyimsiz olan kadınlarda vajinismus olabilir. Primer vajinismus durumda kadının PC kaslarının spazmı vardır. Bu nedenle hiç ağrı olmadan cinsel ilişki yaşamamıştır. İlk cinsel birleşme olduğu andan itibaren bu durum ortaya çıkmıştır. Durum böyle de devam eder. Kdaın bu durumu normal kabul ederek cinselliğin çok ağrılı ve acılı bir şey olduğuna inanabilir. Ancak sekonder vajinismus bundan daha farklıdır. Kadın bazı cinsel deneyimlerinde hiç acısız ve normal şekilde cinsel birleşme yaşamıştır. Ancak daha sonradan vajinismus durumu meydana gelmiş, bu durum cinsel birleşmeyi zedelemiştir. Genellikle kadınların travma yaşaması gibi durumlarda ikincil vajinismus ortaya çıkar. Cinsel tacize uğramak, tecavüze uğramak vb. durumlar bu travmların başında gelir.

Vajinismusta En Etkili Tedavi Nedir?

vajinismus en iyi tedavi yontemi

Vajinismusta en etkili tedavi zihin ve bedeni bir arada ele almaktadır. Mutlaka zihnin cinselliğe yönelik olumsuz koşullanmasından kurtulunması gerekir. Kaygıdan arınmak çok önemlidir. Beden mutlaka vajinal girişi kabul edecek ve zevk alacak şekilde hazırlanmalıdır. Tedavide buna yönelik uygulamalar yapılır. Sadece bedeni ya da sadece zihni ele almak yeterli olmaz. Eğer kişide ya da çiftte cinsel birleşme hakkında eksik ya da yanlış bilgisi varsa mutlaka tedavi süresinde bunların ortadan kaldırılması gerekir. Eşlerin arasında cinsellik dışında sorun olması halinde bunların da ele alınması ve aşılması gerekir. Tedavi için kasların gevşemesi adına bazı egzersizler verilebilir. Kegel Egzersizleri ilk sırada yer alır. Bu egzersizler ile birlikte kadın kendi vücudunu daha iyi tanır ve kontrol etmeye başlar. Her yerde yapılan hareketlerdir.

Vajinismus Tedavisinde Terapi Yöntemi Nedir?

Vajinismus tedavisinde terapi yöntemi haftada bir ya da iki kere olacak şekilde planlanmaktadır. Düzenli aralıklarla planlama yapmak gerekir. Ancak bu şekilde hızlı yol almak mümkün olur. Tedavi etkinliği uygulanan yöntem ve tekniklerin başarısına bağlıdır. Ancak burada kişinin kendi motivasyonu daha önemlidir. Kişi ne kadar kararlı ise sonuçlar o kadar başarılı olacaktır. Anne baba ya da eş zoru ile tedavi yapılması işe yaramaz. Kişinin kendi kararlılık ve isteği tedavi için şarttır. Toplumumuzda cinselliğin ayıp ve pis görülmesi gibi nedenlerden dolayı kadınlar kendileri tedavi olmayı istemez ve bunu saklamayı tercih ederler. Bu konuda rahat konuşmazlar, doktora gitmezler. Bu tür davranış ve çekinceler durumun daha kötüye gitmesinden başka işe yaramaz. Bu kişilerin işin uzmanından destek alması, eksik cinsel bilgilerini tamamlaması, cinsellik hakkında ön yargılardan kurtulması ve cinsel yaşamını sağlıklı şekilde yaşaması şarttır.

Uyuz tedavisi nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisinde Bio Feed Back Yöntemi Nedir?

Vajinismus tedavisinde Biofeedback yöntemi bilimsel olarak etkinliğini kanıtlamayı başarmıştır. Kişi burada hem terapilerden yardım alırken hem de diğer yandan ev ödevlerini apar. Kadının bedensel duyumlarını tanıması gerekir. Ayrıca vajinal kaslarını da esnetmesi ve gevşetmesi şarttır. Bu etmenler tedavinin en önemli adımlarıdır. Ödevlerin uygulanmasında sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzmanın temel aşamaların gerçekleşmesini beklemesi, bundan sonra ödev vermesi gerekir. Tedavi yarıda bırakılmamalıdır. Kişi kararlı olmalıdır. Ayrıca sabır gerekir. Hemen sonuçları almak mümkün değildir. Ödevlerin uygulanmasında kişi zorluk yaşayabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Bu noktada pes etmemek gerekir. Çıkan sorunların çözümlenmesiyle tedavi yapılır. Vajinismus tedavisinde sorun sadece bedensel boyutu ile alınmamalıdır. Kadınlarda çok sık rastlanılan ilk gece korkusu ve kızlık zarına ilişkin korkuların da ele alınması gerekir. Ancak böyle tedavi olur.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.