Tiroid Nodülü Kanseri Belirtileri Nelerdir?

25.05.2021
2.582
Tiroid Nodülü Kanseri Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Tiroid nodülü kanseri semptomları ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. İlk evrelerde belirti vermeyen hastalık türlerinden biridir. Fakat bazı semptomlar tiroid nodülü kanseri belirtileri arasında görülebilmekte olup belirtiler şu şekildedir:

 • Boyunda şişlik ve yumru
 • Nefes almada zorluk
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Kemik erimesi
 • Boyundan kulaklara doğru ağrı
 • Kan ve kolesterol değerlerinde düşüş
 • Yorgunluk
 • Kilo artışı
 • Sinirlilik
 • Cinsel isteksizlik

Tiroid Kanseri Neden Olur?

Tiroid kanseri sebebi kadınlarda rastlanan kanser türleri arasında tiroid kanseri sekizinci sırada yer almakta olup erkeklere göre 2 kat daha fazla risk taşıyan kadınlarda, menopoz ya da yeni doğum yapmış olmak gibi hormonal değişiklikler tiroid sorunlarını tetikleyebilmektedir. Erkeklerde ise nodül bulunuyorsa kanser riski fazla olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra tiroid kanseri nedenleri arasında başka etmenler de bulunur. Ailede hipotiroidi, hipertiroidi ya da tiroid kanseri olması, çocuk yaşlarda radyasyona maruz kalmak ya da boyun bölgesine radyoterapi tedavisi görmek, 60 yaş üstü kişilerde tiroid nodülü varlığı, iyot eksikliği, şeker hastalığı, down ve turner sendromu, tiroid rahatsızlığı ya da tiroid ameliyatı olmak, geçmişte lityum kullanımı, beyaz ırk ya da Asyalı ırkından olmak sebepler arasında gösterilebilir.

Tiroid Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Tiroid kanseri türleri, anaplastik, papiller, folliküler ve medüller olmak üzere 4 türdür. Görülme sıklıkları ise farklılık göstermektedir.

Prostat kanserinin son evresinin belirtileri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Anaplastik Tiroid Kanseri

analplastik tiroid kanseri nedir

Anaplastik tiroid kanseri, en nadir görülen kanser türüdür. %2’lik bir kısımda görülen bu kanser türü hızlı ve çabuk yayılan bir nodüle sahiptir. Bu hastalıkta ameliyat şansı genellikle olmaz. Çünkü tanı konulduğunda tümör fazlasıyla yayılmış durumda olur. Hastaları rahatlamak amacıyla radyoterapi uygulanabilmektedir.

Papiller Tiroid Kanseri

Papiller tiroid kanseri, vakaların %80-90’ında görülen en yaygın kanser türüdür. Her yaşta görülebilen papiller tiroid kanseri riski 30-40 yaşlarında daha fazladır. Genellikle iyi seyirli olan ve yavaş büyüyen bu kanser uzun zaman belirti vermeyebilir ve yıllarca ölümle sonuçlanmadan kişide varlığını sürdürmeye devam eder. Papiller tiroid kanseri metastazı ise akciğere ve lenf bezlerinde gerçekleşir. Gençlerde risk taşıma olasılığı az olduğu gibi 40 yaş üzerindeki hastalarda yayılma hızı fazla olabilmektedir.

Folliküler Tiroid Kanseri

Folliküler tiroid kanseri, kan dolaşımı yoluyla yayılan, tiroid kanserlerinin %5-10’luk kısmını oluşturur. 50’li yaşlarda daha sık görülen bu kanser türü yavaş büyür. İlk tanıda görülme oranları değişiklik gösterse de kanserin akciğer, kemik ve az da olsa beyin ve karaciğere yayılma olasılığı bulunmaktadır.

Medüller Tiroid Kanseri

Medüller tiroid kanseri, teşhisi diğer türlere göre daha kolay olabilmektedir. Medüller tiroid kanseri riski olanların kanında kalsitonin hormon düzeyi anormal şekilde yüksek çıkmaktadır. Tiroid nodülü kanseri vakaların yaklaşık %2’sinde görülen bu kanser yavaş büyür. Diğer tiroid kanserleri gibi ileriki yaşlarda da görülebilecek medüller tiroid kanserini diğerlerinden ayıran özellik kalıtsal olmasıdır. Nesilden nesile aktarılan bu kanser için genetik mutasyon testi yaptırmak gerekmektedir.

Tiroid Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Tiroid kanserinin anlaşılması belirtilerin varlığıyla olmaktadır. Şişlik gibi oldukça yaygın olarak görülen semptom sonrasında kişinin doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Şikayetleri dinleyen doktor ilk olarak el ile muayene eder. Gerekli kan tahlilleri sonrasında ise tiroid sintigrafisi ya da iğne biyopsisi ile tam teşhis konulmaktadır.

Tiroid Kanseri Ameliyatı

Tiroid kanseri operasyonu için kullanılan ana yöntem ameliyattır. Tiroid bezinin tamamının ya da yarısının alınması gerekli olan bu tedavi yönteminde tümör lenf düğümlerine de yayılmışsa bu bölge de ameliyat sırasında alınır. Boyunda açılan 7-8 cm kesik ile yapılan ameliyatta uygulanacak olan yöntem kanser türüne göre de değişiklik göstermektedir. Ameliyat açık olabileceği gibi robotik olarak da yapılabilmektedir. Hastaların ameliyat öncesinde doktorundan ameliyat sürecini ve oluşabilecek riskleri detaylıca öğrenmesi gerekmektedir.

Tiroid Kanseri Ameliyatı Sonrası

troid kanseri operasyon sonrasi

Tiroid kanseri operasyon sonrası hastada kanama, ses kısıklığı, kalsiyum düşüklüğü gibi komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca boğazda açılan kesikten dolayı ağrı, anestezi etkisi ile gelen yorgunluk da olabilmektedir. Hastanın iyileşme sürecinden sonra ise tedaviler devam eder.Ameliyat sonrasında tümörün büyüklüğü ve kanserin yayılma durumuna göre bazı hastaların tedavisine radyoaktif iyot ile devam edilir. Bu tedavide amaç varsa kalan kanserli hücreleri de yok etmektir. Kimi hastalara ise tedavi yöntemi olarak radyoterapi uygulanır. Bu yöntem ise genellikle anaplastik ve medüller tiroid kanseri olan hastalarda kullanılır. Ameliyattan sonra hastanın hormon üretimini sağlamak amacıyla tiroid hormon ilacı verilir. Bir kısmı ya da tamamı alınan tiroid için gerekli olan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Tiroid Kanseri Yaşam Süresi

Tiroid kanseri yaşam oranı, tedavilerle artmakta ve erken tanının yanı sıra tedavi yöntemlerinin de gelişmesi ile yüksek yaşam oranları tiroid kanseri türlerine göre kimi zaman değişiklik göstermektedir. Anaplastik çeşidinde ilk tanı genellikle 4. evrede konur. Bu evreden sonra hastanın 5 yıl hayatta kalma ihtimali %7’dir. Folliküler, medüller ve papiller tiroid kanseri yaşam süresi 1. ve 2. evrede azalmamaktadır. Ancak her kanserde olduğu gibi tiroid kanserinin de erken tanı oldukça önemli olmaktadır. İlerleyen evrelerde yaşam süresi gittikçe düşmektedir.

Tiroid Kanseri Tekrar Oluşur Mu?

Tiroid kanseri tekrarlama durumunun olmaması için tiroid bezi komple alınmaktadır. Ancak kanser hücreleri daha öncesinde başka yerlere metastaz yapmış ise kanserin tekrarlama şansı vardır. Bu oran düşük olsa dahi yine de tedavisi mümkün olabilmektedir.Yapılan başarılı ameliyatlar ve sonrasında sağlanan kontroller ile 5 yıllık sağ kalım oranı %98,1’dir. Bu sebeple de tiroid nodülü kanseri belirtilerinden bir ya da birkaçını barındıran kişilerin doktora başvurması gerekmektedir. Kendini geç gösteren bu kanser türünde erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.