Prostat Kanserinin Son Evresinin Belirtileri Nelerdir?

21.05.2021
2.327
Prostat Kanserinin Son Evresinin Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Prostat kanserinin son evresi 4. evre olup, evre 4 prostat kanseri prostatta başlayan, yakın lenf nodlarına ve vücudun diğer kısımlarına yayılan bir kanserdir. Evre 4 prostat kanseri nadir bir tanıdır. Çoğu zaman prostat kanseri, kanser prostat ile sınırlı iken, daha erken evrede tanı alır. Tedaviler ileri aşama prostat kanserini yavaşlatabilir veya küçültebilir ancak çoğu erkekte evre 4 prostat kanseri tedavi edilebilir değildir. Yine de tedaviler yaşam süresini uzatabilir ve kanserin belirti ve bulgularını azaltabilir. Evre 4 prostat kanseri belirtileri şu şekildedir:

  • Ağrılı idrara çıkma
  • İdrar akış kuvvetinde azalma
  • Semen içinde kan
  • Kemik ağrısı
  • Bacaklarda şişlik
  • Yorgunluk

Prostat Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri, evre 4 prostat kanserine neyin sebep olduğu konusu netlik kazanmamıştır. Evre 4 prostat kanseri, prostat hücreleri prostattan ayrıldığında ve lenf nodlarına veya vücudun diğer kısımlarına yayıldığında oluşmaktadır. Prostattan yayılan prostat kanseri hücreleri genellikle yöneldiği yerler şu şekildedir:

  • Lenf nodları
  • Kemikler
  • Karaciğer

Prostat Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Prostat kanseri risk durumları, ailede prostat kanseri hikayesi prostat kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonlarına sahip erkeklerin, daha şiddetli prostat kanserleri açısından riski artar. Afrika veya Amerikan asıl siyahi erkeklerde agresif prostat kanseri riski artmıştır.

4. Evre Prostat Kanseri Tanısı

prostat teshisi 4. evre

4. evre prostat kanseri teşhisi için doktor prostat kanserinden şüpheleniyorsa, kullanacağı test ve yöntemler ise görüntüleme testleri doktorunuzun prostat kanserinin boyutu ve derecesini anlamasına yardımcı olur. Testler ultrason, MRI, BT, pozitron emisyon tomografisi (PET) ve kemik taramalarını içerebilir. Prostat kanseri tanısını doğrulamak amacıyla doktorunuz şüpheli hücrelerden laboratuvar testleri için örnek alınacak bir biyopsi yöntemi önerebilir. Laboratuvarda doktorlar hücreleri inceleyebilir ve kanserli olup olmadığını belirleyebilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının ciltte belirtileri nelerdir? Yazını inceleyebilirsiniz.

Evre 4 Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Evre 4 prostat kanseri iyileştirmeler kanseri yavaşlatabilir ve yaşam süresini uzatabilir. Fakat evre 4 prostat kanseri genellikle tedavi edilebilir olmamaktadır.

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, vücutta erkeklik hormonu olan testosteronun üretimini durdurmak veya testosteronun kanser üzerindeki etkilerini bloke etmek amaçlı tedavidir. Prostat kanseri hücreleri, büyümelerine yardımcı olması amacıyla testosteronu kullanır. Hormon desteğinin kesilmesi kanserin küçülmesine veya büyümesinin yavaşlamasına sebep olabilir. Evre 4 prostat kanseri sahibi erkeklerde hormon tedavisi genellikle tek başına kullanılır ancak kemoterapi ile kombine de verilebilir. Hormon tedavisi, radyasyon terapisi sonrasında kullanılabileceği gibi nadiren cerrahi sonrası da kullanılabilir. Hormon terapisi, tedavi çalışmaya devam ettiği sürece sürdürülebilir.

Hormon Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

Hormon tedavisi çeşitleri şu şekildedir:

Vücudun Testosteron Üretimini Durduran İlaçlar: Lüteinleştirici hormon salgılatıcı hormon (LH-RH) agonistleri ve antagonistleri olarak bilinen ilaçlar, testislerin testosteron üretmek üzere mesaj almasını engeller. Bu tip hormon tedavisinde genellikle kullanılan ilaçlar; leuprolide (Eligard, Lupron Depot), goserelin (Zoladex), triptorelin (Trelstar), histrelin (Vantas) ve degarelix (Firmagon)’dir.

Testislerin Cerrahi Çıkarılması: Testislerin çıkarılması vücuttaki testosteron seviyesini düşürür. Orchiektominin testosteron seviyesini düşürmedeki etkisi hormon terapisi ilaçlarına benzer ancak orchiektomi daha düşük testosteron seviyelerine daha hızlı ulaştırabilir.

Testosteronun Kanser Hücrelerine Erişmesini Engelleyen İlaçlar: Anti-androjenler olarak bilinen ilaçlar testosteronun kanser hücrelerine erişmesini engeller. Bicalutamide (Casodex), flutamide ve nilutamide (Nilandron) ilaçları bir LH-RH agonisti ile birlikte veya LH-RH agonisti alınmadan önce verilebilir. Apalutamide (Erleada) ve enzalutamide (Xtandi) diğer anti-androjenlerden farklı çalışır ve diğer hormon terapileri artık etkili olmadığında bir seçenek oluşturabilir.

Diğer ilaçlar: Vücuttaki testosteronu kontrol etmek için hormon tedavilerinden farklı çalışan diğer ilaçlar seçenek oluşturabilir. Örnekleri abiraterone (Yonsa, Zytiga), antifungal ilaç ketoconazole, kadınlık hormonu östrojen ve steroid ilaçlardır. Hormon tedavisinin yan etkileri erektil disfonksiyon, sıcak atakları, kemik kütlesinde kayıp, cinsel istekte azalma, meme dokusunda büyüme ve kilo alımı olabilir. İleri evre prostat kanserlerinin çoğu sonunda hormon terapisine adapte olur ve tedaviye rağmen büyümeye başlar. Bu durum oluştuğunda doktorunuz, kanserin yanıt verip vermediğini görmek amaçlı farklı bir hormon tedavisi ilaç kombinasyonu önerebilir.

Prostat Kanserinde Radyoterapi Yöntemi

Prostat kanserinde radyoterapi tekniği, kanser hücrelerini öldürmek amacıyla X-ray ve protonlar gibi yüksek güçlü ışınların enerjisini kullanır.  Evre 4 prostat kanseri için radyasyon terapisi vücudun etrafında hareket eden, ışınlarını kanser çevresine yönlendiren büyük bir cihaz kullanır. Oldukça büyük prostat tümörüne sahip veya kanseri çevre lenf nodlarına sıçramış erkeklerde radyoterapi hormon tedavisi ile verilebilir. Ya da cerrahi sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek amacı ile kullanılabilir. Kanseri vücudun diğer kısımlarına yayılmış olan erkeklerde radyoterapi, ağrıyı ve diğer belirtileri rahatlatmak amaçlı kullanılmaktadır.

Yemek borusu kanserinin belirtileri nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Prostat Kanserinde Cerrahi Yöntem

prostat kanserinde cerrahi mudahale

Prostat kanserinde cerrahi teknik, evre 4 prostat kanserini tedavisi için sık kullanılmamakta ancak bazı durumlarda önerilebilir. Evre 4 prostat kanserine sahip erkeklerde cerrahi genellikle zor idrara çıkma durumu gibi ameliyat ile belirtileri hafifleyecek hastalar ile sınırlıdır. Ameliyat radikal prostatektomi için doktorun prostatı ve bölgesel gelişen herhangi kanserleri çıkarmak amacı ile cerrahi önerebilir. Eğer prostat kanseri bölgesel ilerlemişse ve vücudun diğer kısımlarına yayılmamışsa cerrahi bir seçenek olabilir. Lenf nodu çıkarılması ise kanser hücresi açısından test etmek amacıyla doktorunuz, prostat yakınından birkaç lenf nodunun çıkarılmasını önerebilmektedir. Ameliyat enfeksiyona, kanamaya, idrar kaçırmaya, erektil disfonksiyona ve rektum hasarına sebep olabilmektedir.

Destekleyici Palyatif Bakım Nedir?

Destekleyici palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı veya diğer semptomlarının rahatlamasını sağlamaya odaklanan özel tıbbi tedavi şekli olup palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımı tamamlayacak ekstra destek katmanı sağlamak amacıyla hastayla, ailesiyle ve diğer doktorlarla çalışır. Palyatif bakım prostat kanseri için cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi diğer şiddetli tedaviler sürerken de uygulanabilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.