Kızlık Zarının Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

30.05.2021
4.566
Kızlık Zarının Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Kızlık zarı zedelenmesinde görülen bulgular, pek çok cinsel organ enfeksiyonu sırasında görülen belirtilere benzemektedir. Ancak hastalarda cinsen bölgenin sürekli uyarıma bağlı olarak meydana gelen hafif bir kanama ile kızlık zarının bozulduğu telaşını da beraberinde görülmektedir. Kızlık zarı zedelenmesi, kızlık zarının bozulmasından farklıdır. Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri görülen bir hastada uygulanan tedavi ile iyileşme oldukça basittir.

Kızlık zarı zedelenmesinde görülen belirtiler:

 • Kaşıntı: Kaşıntı, kızlık zarı zedelenmesinde en sık görülen belirtilerdendir. Genellikle kızlık zarı enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır.
 • Kızarıklık: Kızlık zarındaki zedelenme sonucu o bölgede enfeksiyon meydana gelmektedir. Enfeksiyon oluşumu ile de kızarıklık görülebilmektedir. Ancak kızlık zarı vajinanın iç kısmında bulunduğu için hasta bunu fark edemez. Genellikle hekimlerin yaptığı muayene sonucunda anlaşılmaktadır.
 • Akıntı: Kızlık zarı bazı mikroplarla enfeksiyon kaptığında da zedelenebilmektedir. Bu durumda enfeksiyona neden olan mikroplar o bölgede akıntıya sebep olmaktadır. Vajinal akıntı, çoğunlukla mantar enfeksiyonlarında görülmektedir.
 • Ağrı: Enfeksiyon kapmış olan kızlık zarında vücut, enfeksiyon ile savaşırken belli başlı kimyasal maddeler üretmektedir. Kimyasal maddeler de enfeksiyon bölgesinde ağrıya yol açmaktadır.
 • Şişlik: Vücut enfeksiyonla savaşırken enfeksiyon bölgesinde ödem ve şişliğe yol açmaktadır. Ancak kızlık zarı vajinanın içerisinde bulunduğu için hasta bunu fark edemez. Genellikle muayene sırasında görülen bir bulgudur.
 • Kanama: Kızlık zarı zedelenmesinde hastaların en çok korktuğu belirtidir. Hastalar genellikle bu belirtiden sonra kızlık zarının bozulduğunu düşünmektedirler. Ancak bu kanama genellikle şiddetli kaşıntı sonucu kaşınma sonrasında görülen bir bulgudur. Kanama birkaç damlayı geçmemekte ve kızlık zarı zarar görmemektedir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kızlık Zarı Neden Zedelenir?

kizlik zari zedelenme sebepleri

Kızlık zarı zedelenmesine pek çok etken neden bulunmaktadır. Hastada meydana gelen bulguların iyi değerlendirilmesi ve kendisine uygun bir tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Kızlık zarı zedelenmesinin nedenleri:

 • Mastürbasyon: Kızlık zarı zedelenmesinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri mastürbasyondur. Mastürbasyon sırasında yapılacak sert bir hamle ile vajina veya kızlık zarı zedelenebilmektedir.
 • Kaza ve Travmalar: Kızlık zarı zedelenmesinin bir diğer nedeni ise kazalar ve travmalardır. Bisiklete binme, yere düşme, sivri cisim batması gibi nedenler kızlık zarı zedelenmesine sebep olmaktadır.
 • Cinsel İstismar: Cinsel istismar sırasında kızlık zarı zedelenebilmektedir. İstismar sırasında kişinin rızası bulunmadığından haliyle hasta kendini kasmaktadır. Kişinin kendini kasması ile vajina kasları da kasılmakta ve cinsel ilişki sırasında kızlık zarı zedelenmektedir. Vajinal kasların kasılması kızlık zarının da kasılıp kapanmasına yol açmaktadır. Kasılmış olan kızlık zarı zorlayarak açılmaya çalışıldığında çoğunlukla zedelenme ile değil kızlık zarının tamamıyla yırtılmasıyla sonuçlanmaktadır. Hatta çok ciddi zorlamalarda vajinanın duvarlarında bile yırtıklar oluşabilmektedir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyon etkenleri kızlık zarında iltihap ve zarar oluşturarak kızlık zarı zedelenmesi belirtilerine yol açabilmektedir. Bu duruma enfeksiyon etkenleri arasında pek çok tür sayılabileceği gibi en sık mantar enfeksiyonları görülmektedir. Enfeksiyonun oluşturduğu iltihap kaşıntıya yol açmakta ve kaşınma da kızlık zarını zedeleyecek kadar şiddetli olabilmektedir.
 • Sürtünme: Herhangi bir cismin (pantolon, ped ya da seks oyuncağı) sürekli sürtünmesi sonucu kızlık zarı zedelenebilmektedir. Ancak bu durum çok nadiren görülmektedir. Kızlık zarı zedelenmesine yol açan sürtünme nedeni, genellikle sürtünme yollu girilen cinsel ilişkidir. Bu durumda penis vajinaya girmez ama kızlık zarına sürtündüğü için kızlık zarında zedelenmeye yol açmaktadır.
 • Vajinal Temizlik: Vajinal temizliğin uzun süreli ve sert bir şekilde yapılması ve kozmetik ürünlerinin uzun süreli ve bol miktarda kullanılması kızlık zarı zedelenmesine yol açmaktadır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Teşhisi

Kızlık zarı zedelenmesine tanı koyulması, kızlık zarının vajinanın iç kısmında kalması ve kolaylıkla görülememesi sebebiyle zor bir durumdur. Tanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yaptığı muayeneler sonucunda koyulabilmektedir. Kızlık zarı zedelenmesinin teşhisinde kullanılan yöntem anamnez ve fiziksel muayene yöntemidir. Anamnez aşamasında hasta, rahatsızlığı ve şikayetleri hakkında hekime bilgi vermektedir. Bu şikayetler; sıklıkla ağrı, kaşıntı, kanama gibi rahatsızlıklardır. Hekim hastaya mastürbasyon sıklığını, sürtünme yoluyla cinsel ilişkiye girip girmediğini, kaza ve travmaya uğrayıp uğramadığını sorgular. Ardından fizik muayeneye geçer. Fizik muayenede hasta jinekolojik muayene masasına uzanır. Hekim bir ışık kaynağı yardımıyla hastanın kızlık zarını kontrol eder. Kızlık zarının zedelenmesi durumunda kızlık zarı genellikle şiş ve dokunmaya duyarlı görülür. Kızlık zarı zedelenmesi eğer enfeksiyon sonucu oluşmuşsa kızarıklık, akıntı ve kötü koku da eşlik edebilir. Tanı bu şekilde konur.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Tedavisi

kizlik zari zedelenmesi nasil giderilir

Kızlık zarı zedelenmesinin tedavisinde yapılması gereken en önemli hamle, kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılmasının kesinkes ayırt edilmesidir. Çünkü, kızlık zarı yırtılması cerrahi müdahale gerektiren ve kişiden kişiye değişmekle beraber baskı altında hissettirecek durumlara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Kızlık zarı zedelenmesine kesin tanı konulan kişiye tedavi için hasta takibi önerilmektedir. Kızlık zarı zedelendiğinde kızlık zarının yapısı tam olarak bozulmamaktadır. Zedelenen kısım kendi kendini yenileyebilmektedir. Bu durumda hastanın bir sonraki muayenesinde zardaki zedelenme onarılmış olmaktadır. Kızlık zarı zedelendiğinde kendini 24 saat ile 2 hafta arasında yenileyebilmektedir. Bu yenilenme sırasında oluşacak ağrı ve yanmayı engelleyici ilaçlar (lokal anestezikler) kullanılmaktadır. Kızlık zarı zedelenmesi eğer mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşmuşsa bu durumda bu enfeksiyon tedavi edilmektedir. Mantar enfeksiyonu tedavisinde antifungal (mantar karşıtı) ilaçlar kullanılmaktadır.

HIV belirtileri kaç günde ortaya çıkar? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kızlık zarı zedelenmesine kesin tanı konulduğunda tedavi için hasta takip edilmektedir. Kızlık zarı zedelendiğinde doku bütünlüğünü tam olarak kaybolmadığı için kendini yenileyip eski halini alabilmektedir. Kızlık zarı zedelenmesi birçok nedene bağlı oluşabilmektedir. Bunların arasında sık görülen mantar enfeksiyonu kaynaklı kızlık zarı zedelenmesi acil tedavi gerektiren bir durumdur. Çünkü, kızlık zarı bölgesinde bulunan bir enfeksiyon rahatlıkla diğer kadın üreme organlarına bulaşıp onları da enfekte edebilmektedir. Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri eğer travma, kaza, mastürbasyon gibi nedenlere bağlı oluşmuşsa bu durumlardan uzak durulmak gerekmektedir. Bu nedenler sık tekrarlarsa kızlık zarının zedelenmesi kızlık zarı yırtılmasına yol açabilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.