Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

28.06.2021
1.620
Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Bademcik ameliyatı tedavisi oldukça kolay bir cerrahi işlem olup hastanın uzun süre hastanede yatmasına gerek duyulmayan bir tedavi yöntemidir. Çevremizi bademcik ameliyatı geçiren çok fazla kişi vardır. Ameliyatın kolay olması ve kısa sürmesinden kaynaklı rahatsızlığı olan kişiler çekinmeden bu ameliyatı olmaya karar verir. Ameliyattan sonra kısa süre içerisinde taburcu olmak da bu ameliyatın tercih edilirliğini artırmıştır.

Ancak bazı ameliyatlarda istenmeyen bir şekilde komplikasyonlar ortaya çıktığı için hastaların ameliyattan sonra bir süre yatış yapması gerekebilir. Bu tür hastalar doktor gözetiminde tamamen iyileşene dek hastanede kalır ve ardından taburcu edilir. Bademcik ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bu sayede hasta tamamen uyutulur ve herhangi bir şey hissetmez.

Ameliyat sırasında yapılan tüm işlemlerden haberdar olunmadığı için acısız bir operasyondur. Ancak ameliyattan sonra hastanın birtakım ağrıları olabilir. Ameliyatı yapan doktor dokuyu çıkarabilmek ve meydana gelen kanamayı durdurmak için neşter ve bazı özel cerrahi aletlerden yararlanır. Operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanması için ameliyatı yapan doktor seçiminde dikkatli olmak gerekir.

Bademcik Ameliyatı Ne İçin Yapılır?

bademcik-ameliyati-nedir

Bademcik ameliyatının yapılma amacı sıklıkla gündeme gelen bademcik iltihabı ve bademciğin büyümesi probleminden dolayı hastanın nefes almasındaki sıkıntıların ortadan kaldırılmasıdır. Cerrahi bir müdahale yardımı ile sürekli hastanın hayatını zorlaştıran bademciklerin alınma işlemi gerçekleştirilir. Bademciklerin iltihaplanması durumuna ise tonsilit ismi verilir.

Her insanın boğazında iki tarafta bademcik bulunur ve bu bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Ağızdan gelen tüm bakteri ve virüslere karşı ilk savunma bademcikler tarafından yapılır. Bademciklerin görevi belirli bir yaştan sonra azalmaya başlar. Bu yüzden yetişkin kişilerde bademcik iltihaplanması problemi daha nadir görülür. Genellikle çocukken bademcik çok problem oluşturabilir ve ameliyat ile alınır.

Bademcik iltihabının sürekli tekrarlamasını önlemek amacıyla bademcik ameliyatı çok yaygın tercih edilen bir yöntemdir. Ancak günümüzde Bunun yanı sıra uyku esnasında ortaya çıkan bazı solunum bozukluğunun oluşmasına sebebiyet veren bademcik yapıları da ameliyat ile çıkarılabilir.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Bademcik ameliyatından yapılma zamanı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir sene içerisinde minimum 3 kez bademcik iltihaplanması problemi ile karşı karşıya kalan kişilere cerrahi müdahale gerekebilir. Aynı zamanda bademcik iltihabına sebep olan bir bakteriyel enfeksiyonun tedavi uygulanmasına rağmen geçmemesi durumunda da ameliyat ile sonuç alınabilir.

Bademcik dokusunda apse oluşmaya sebebiyet veren bir enfeksiyonun ilaç tedavisi ile de düzelmediği durumlarda doktor bademcik ameliyatı yapılmasını önerebilir. Bademcikler zaman zaman birtakım enfeksiyonlardan sonra büyüme gösterebilir. Bademciklerin büyümesi ile birlikte hasta nefes almada zorluk çekebilir ve hatta uyku sırasında solunumu durabilir. Bu meydana gelen komplikasyonların tedavi edilmesi için tonsillektomi uygulanabilir.

Eğer bademcikte kötü huylu tümör şüphesi varsa doktor vakit kaybetmeden bademcik ameliyatı ile bu problemi ortadan kaldırmaya çalışır. Kişinin yaşamı boyunca sürekli olarak tekrarlayan bademcik iltihabının tedavisi için uygulanan bademcik ameliyatı hastanın boğaz ağrısı ve diğer bakteriyel enfeksiyonların şiddetini azaltma gibi etkiler de gösterebilir. Viral bademcik iltihabı tedavisi için bademcik ameliyatının daha az etkili olduğu görülmüştür.

Bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Bademcik Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Bademcik ameliyatında risk durumu, her cerrahi operasyonda olduğu gibi mevcuttur. Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından hastaya bazı ilaçlar verilir. Operasyon sırasında kişinin uyumasına yardımcı olacak ilaçlar hastada baş, mide bulantısı veya kas ağrısı gibi geçici problemlere sebebiyet verebilir.

Ciddi ve uzun süreli risk taşıyan durumlar ise bu ameliyatta nadir olarak görülür. Hastanın bademcik ameliyatı sırasında veya ameliyattan sonra şiddetli kanaması olabilir. Bu gibi komplikasyonların oluşması ile hastanın bir süre daha doktor gözetimi altında kalması gerekir.

Bademcik Ameliyatına Hazırlık Süreci Nasıldır?

Bademcik ameliyatına girmeden önce hasta ve doktor arasında bir konuşma olur. Doktor hastanın tüm sağlık durumu hakkında bilgi edinir ve muayene ederek hastanın ameliyata hazır olup olmadığını anlamaya çalışır. Eğer bademcik ameliyatı olan kişi bir çocuksa anne veya babasına ameliyata nasıl hazırlanması gerektiğine dair bazı açıklamalar yapar. Ameliyat hakkında kısa bilgi vermesi aynı zamanda ameliyatı olacak kişi için de büyük önem taşır.

Doktorun hasta ile ilgili edinmek istediği bilgilerden ilki, hastanın düzenli olarak bir ilaç kullanıp kullanmamasıdır. Bunun haricinde hastanın anesteziye karşı olan herhangi bir yan etkisi, daha önce meydana gelen bir kanama durumu gibi bilgiler ameliyat süreci için oldukça önemlidir. Tedavi için hastaya antibiyotik ilaç verileceğinden dolayı hastanın bu tür ilaçlara alerjisi olup olmadığı da doktorun bilmesi gereken bir durumdur. Doktor bazı durumlarda kişinin ameliyattan bir sürü öncesinde sürekli kullandığı ilaçları bırakmasını veya bu ilaç dozlarının değiştirilmesini isteyebilir.

Ameliyattan önceki son gece hastanın mutlaka hiçbir şey yememesi gerekir. Hasta bademcik ameliyatı olacağı günden genelde bir gün önce hastaneye yatışını yapar. Hasta yatışını yaptıktan sonra, hemşireler tarafından hastaya kan örneği gibi çeşitli testler yapılır. Bunun haricinde eğer bademcik ameliyatı hastanın uyku apnesi gibi solunum durmasına sebebiyet veren bir durumdan dolayı yapılıyorsa doktor tarafından bir uyku çalışması yapılması istenebilir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra hastada birtakım komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu komplikasyonların görülmesinden sonra hasta bir süre daha hastanede kalır. Genellikle ameliyattan sonra kanama, yüksek ateş, susuzluk ve bazı solunum problemleri gibi komplikasyonlar hastada görülebilir. Ancak bu nadir olarak yaşanan bir durumdur. Bu tarz durumlar ciddi olduğu için doktor tarafından hemen müdahale edilmesi gerekebilir.

Ameliyattan sonraki süreçte bazen burun veya tükürükte az miktarda koyu kan lekesine rastlamak mümkündür. Ancak eğer görülen kan lekesi parlak bir kırmızı renk ise mutlaka doktora başvurmak gerekebilir. Halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sıvı kaybı belirtileri de hekime başvurmayı gerektiren komplikasyonlardır. Çocuklarda sıvı kaybı genellikle az idrara çıkmaktan dolayı meydana gelir.

İleri derecede boyun fıtığı belirtileri nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Bademcik Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

bademcik-ameliyati-nedir

Bademcik ameliyatından sonraki süreçte hastanın mutlaka doktorun tavsiyelerine uyması gerekir. Ameliyattan sonra bazen boğazda ağrı gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu ağrıyı kontrol altına almak ve kısa süre içerisinde iyileşebilmek için doktorun verdiği dozdaki ilaçlar aksatmadan alınmalıdır. Sıvı kaybının önüne geçebilmek için ise bademcik ameliyatı sonrasında çok su içmek önemlidir.

Ameliyattan sonra hafif yiyecekler tercih edilmeli, boğazda acı ve kanamaya sebep olacak asitli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Bademcik ameliyatından sonra taburcu edilen hasta bir süre evde dinlenmelidir. Doktor tavsiyesine göre davranıp normal beslenme düzenine dönüldüğünde ve ağrılar azaldığında kişi günlük yaşantısına geri dönebilir. Doktor tarafından yasaklanan tüm davranışlardan kaçınmak iyileşmenin hızlanması için çok önemlidir.  

Doktor tarafından hastaya ameliyat sonrasında bir diyet listesi hazırlanır. Bu listede dondurma ve muhallebi gibi yiyecekler de yer alabilir. Bademcik ameliyatı sonrasında hasta yediklerine kesinlikle dikkat etmeli ve yutması zor yiyecekleri öğününe eklememelidir. Ameliyattan belirli bir süre geçtikten sonra ve doktor kontrolleri tamamlandıktan sonra kişi günlük yaşantısına geri dönebilir ve rahatlıkla yemek yiyebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.