Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

12.04.2021
1.960
Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Ayak mantarının tedavi yöntemlerinin başında bitkisel bazlı kremler ve doğal yöntemler gelir. Doktor tarafından verilecek ilaçların düzenli olarak kullanılması ve yönergelere uyulması gerekir. Ayağın tedavi esnasında ıslak veya nemli bırakılmaması ve temizliğine dikkat edilmesi önemlidir. Ayak mantarı tedavisinde sadece ilaç veya krem kullanmak yeterli olmaz. Ayak mantarı olan kişilerin tüm kurallara uyması ve ayak bakımlarını düzenli olarak yapması gerekir. Tedavi için öncelikle uzman bir doktora gidilmesi önem taşır.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı insanların ayaklarında ortaya çıkan bir mantar türüdür ve alt çeşitleri bulunur. Birçok nedenden dolayı ayak mantarı oluşabilir. Ayaklarda kaşıntı ve döküntü yaşanmaya başlaması mantar oluşumunun belirtisidir. Deri hastalığı olarak geçen ayak mantarı, birçok insanda görülebilir. Ayak mantarını tetikleyici birçok unsur bulunur. Kişilerin ayak bakımlarını düzenli yapması ayak mantarı oluşumunu engelleyen önemli noktalardan biridir. Tinea pedis olarak da bilinen ayak mantarı sıkça rastlanılan bir deri hastalığıdır olup enfeksiyon çeşitlerinden biridir.

Ayak Mantarı Türleri Nedir?

ayak mantari cinsleri nelerdir

Ayak mantarı çeşitleri bulunan bir enfeksiyon bazlı deri hastalığıdır. Ayak mantarının 3 çeşidi bulunur ve insanlarda bu 3 çeşitten herhangi biri görülebilir. Ayrıca 3 mantar türünden üçüne sahip olmak da mümkün olmasına rağmen çok az yaşanan bir durumdur. Ayak mantarı tedavisinin düzenli ve dikkatli yapılması ve ayak temizliğine dikkat edilmesi önemlidir. Mantar oluşumunu en aza indirgemek için uygun koşulların yaratılması gerekir. Ayak mantarı çeşitleri şunlardır:

 • İntertriginöz
 • Hiperkerotik
 • Vezikülobüllöz

Parmak Arası Mantarının (İntertriginöz) Özellikleri Nedir?

Parmak arası mantarı en sık karşılaşılan ayak mantarı türlerinden biridir. Parmak ağı enfeksiyonu veya intertriginöz isimleri ile de bilinir. Ayak parmakları arasında meydana gelen mantar; kaşıntı, kızarıklık ve döküntü yaparak kişileri rahatsız hissettirir. Çoğunlukla serçe parmak olarak bilinen en küçük parmağın etrafında ortaya çıkar. Yanma ve pullanma da yapabilen parmak arası mantarının en tehlikeli yanı ayak tabanına yayılma özelliğidir. Bu neden ile parmak arası mantar oluşumu fark edildiğinde hastaların direkt uzman bir doktor ile görüşerek tedavi başlatmaları gerekir. Tedavinin aksatılmadan yapılması önem taşır.

Siğil tedavisi nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Makosen Ayak Mantarının (Hiperkerotik) Özellikleri Nedir?

Makosen mantarı ayak mantarı çeşitlerinden biridir. Ayakların tahriş olmasına ve kurumasına neden olur. Diğer ayak mantarlarına göre daha az tehlikeli olan ve yayılma oranı az olan makosen mantar türünün deriyi kalınlaştırdığı bilinir. Deriyi kalınlaştırarak daha sert bir görünüm veren makosen, aynı zamanda deride çatlak ve pullanma oluşmasını sağlar. Ayağın her yerine yayılabilen makosen, genellikle ayak kenarlarında ve ayak tabanında görülür.

Kabarcıklı Ayak Mantarının (Vezikülobüllöz) Özellikleri Nedir?

Kabarcıklı ayak mantarı 3 mantar çeşidi arasında en nadir görülen mantar çeşididir. Ayak mantarları arasında en nadir görülmesinin sebebi oluşumunun daha zor olmasıdır. Genellikle dar ayakkabı içerisinde havasız kalan ayaklarda meydana gelir. Aynı zamanda ayakların uzun süre havasız kalması ve yorgun olması da mantarın oluşumunu destekler. Su toplayan ayaklarda oluşan kabarcıklı ayak mantarında, su kabarcıklarının patlatılması ile ayağa yayılır. Tedavi edilmez ise ayağın her yerine yayılarak ayağın sertleşmesine, kızarmasına, dökülmesine ve kaşınmasına neden olur.

Ayak Mantarı Nedenleri Nedir?

Ayak mantarının sebepleri genellikle bakım yapılmaması, ayak sağlığına dikkat edilmemesi gibi nedenleri içerir. Ancak ayak mantarının birçok nedeni olabilir. Ayak mantarının oluşumunu tetikleyen nedenler şunlardır:

 • Nemli ortamlar
 • Sıcak ortamlar
 • Ayakların tam kurutulmaması
 • Ayakların nemli kalması
 • Sıkı ve dar ayakkabı giymek
 • Kapalı ayakkabı giymek
 • Koku yapan ayakkabı giymek
 • Havuzlardan sonra ayakları temizlememek
 • Havuzdan sonra ayağı kurulamamak
 • Havuzda koruyucu ayakkabı giymemek
 • Soyunma odalarında koruyucu ayakkabı giymemek ve yer ile temas etmek
 • Pedikür malzemelerinin temizlenmemiş olması
 • Diyabet
 • Düşük bağışıklık
 • Yan hastalıklar
 • Farklı mantarların yayılması

Ayak Mantarı Belirtileri Nedir?

ayak martari gostergeleri

Ayak mantarının belirtileri oldukça nettir ve bu belirtileri olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde tedavi olması gerekir. Ayak mantarının belirtileri şu şekildedir:

 • Döküntü
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Su toplanması
 • Ayaktaki su kabarcıklarının patlaması
 • Kepek
 • Kötü koku
 • Kızarma
 • Cildin pul görünümü kazanması
 • Sertleşen taban
 • Sertleşen ayak yanları
 • Çatallaşan ayak tabanı ve topuk

Gibi belirtiler ayak mantarına işaret eder. Belirtilerin görüldüğü alanında önemli bulunur. Mantarın bulunduğu konum (parmak arası, topuk, ayak tabanı, ayak yanları vd.) mantar çeşidi hakkında da ipuçları verir. Ayak mantarı tedavisindebelirtilerin göz ardı edilmeden kontrol edilmesi gerekir.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak mantarının oluşumu için uygun ortamın yaratılması yeterli olur. Ayakların ıslak ve nemli kalması ve bunun sürekli tekrarlaması ayak mantarını oluşturur. Bir kere ıslak veya nemli kaldığında mantar kapılır diye bir kaide yoktur. Ancak insanların bakımlarını tam yapmaları ve temizliğe özen göstermeleri gerekir. Ayak mantarı şüphesi taşıyan kişilerin doğrudan bir doktora giderek belirtinin görüldüğü yerden örnek aldırması gerekir. Yapılacak testler sonucunda ayak mantarının olup olmadığı ve var ise türü ortaya çıkarılacaktır.

Ayak Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Ayak mantarının anlaşılması belirtileri ile paralellik gösterir. Genellikle kızarıklık ve kaşıntı ile başlayan ayak mantarı belirtileri daha sonra kuvvetini arttırarak devam eder. Kaşıntı oranının artması, kızarıklığın yayılması ve deride döküntülerin meydana gelmesi ayak mantarının anlaşılmasını sağlar. Ancak hangi çeşit olduğunun anlaşılması ve tedaviye karar verilebilmesi için doktora gidilmesi gerekir. Ayak mantarı olduğunu anlayan kişilerin tedavilerini aksatmamaları önem taşır.

Ayak Mantarının Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak mantarını tedavi eden bölüm hastanelerin deri hastalıkları bölümüdür. Ayrıca her hastanede olmasa da bazı hastanelerde ayak sağlığı bölümleri bulunur. Podoloji olarak da bilinen bu bölümlerden randevu alınarak ayak mantarı için tedavi ve kontrol işlemleri yaptırılabilir. Ayak mantarının tedavisi için mutlaka deri hastalıkları veya zührevi hastalıklar bölümünün ziyaret edilmesi gerekir.

Basur tedavisi nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ayak Mantarının Tedavi Yöntemleri Nedir?

Ayak mantarının tedavi yöntemleri için öncelikle tanı konulması gerekir. Tanı konulması için ise hastanın bir doktora fiziksel muayene yaptırması önem taşır. Ayak derisinde oluşan döküntüden parça alarak test yapılması da tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ayak mantarının tedavisi 3 ay ila 12 ay arasında sürer. Bazı durumlarda ek takviye yapılması gerekebilir. İlaç tedavisi, tırnak cilası ve mantar öldürücü kremlerin kullanılması gerekebilir. Bu süreçte doktor kontrolünde doğal yöntemler de tercih edilebilir. Ancak genellikle aynı tedavi süreci uygulanır. Tedavi uzun süreli olduğu için hastaların, tedaviyi düzenli olarak uygulaması ve istikrarlı olmaları gerekir. Aksi takdirde mantar iyileşmez ve yayılmaya başlar.

Ayak Mantarı Bulaşıcı Mı?

Ayak mantarı bulaşıcı bir enfeksiyon türüdür. Bu neden ile ayak mantarı bulunan kişilerin, başka insanların eşyalarını kullanmaması ve tedavi süreçlerine uyması gerekir. Ayak mantarı bir deri hastalığıdır ve enfeksiyon yolu ile meydana gelir. Enfeksiyon ise bulaşıcı bir hastalık türüdür. Ayak mantarının bulaşması oldukça yaygın bir durumdur. Kişilerin, başkalarının eşyalarını (havlu, terlik, ayakkabı, çorap vb.) kullanması ile bulaşabilir. Ayrıca ıslak, nemli ve sıcak zeminlerden de ayak mantarının bulaşabileceği bilinir. Ayak mantarı tedavisi alan kişilerin başkalarına bulaştırmamaya özen göstermesi gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.