Akciğer Kanseri İlk Evre Belirtileri Nelerdir?

25.05.2021
5.798
Akciğer Kanseri İlk Evre Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Akciğer kanseri ilk evre semptomları kesilmeyen kuru öksürüklerdir. Bu öksürük zamanla artış gösterir. Eğer bu öksürükler iki haftadan uzun sürüyor ve zaman geçtikçe azalmak yerine artıyorsa bu akciğer hastalığının bir belirtisi olmaktadır. Bunun yanında halsizlik, halinin olmaması da ilk evre de görünen bir belirtidir. Aynı zamanda akciğer kanseri ilk evre de diz ağrılarından sıklıkla yakınma da belirtiler arasında sayılmaktadır.

İlk Evre Akciğer Kanserinin Tedavisi

İlk evre akciğer kanseri iyileştirmesi henüz farklı dokulara yayılım göstermemektedir. Bu evrede tümör henüz küçüktür ve büyüme göstermemiştir. Diğer organlara sıçrama olmamıştır. Tümörün çapı 5 cm altındadır. Bu evrede henüz büyük bir belirti yoktur. Kuru öksürük, halsizlik, diz ağrıları hafif şekilde olmaktadır. İlk evre akciğer kanserin de tedavi de ilk aşama tanının konmasıdır. Bu tanı BT çekilerek konmaktadır. Tespit edilen akciğer kanserinin tedavisine başlanır. İlk evre akciğer kanseri tedavisi ameliyat olarak belirlenir. Ameliyat ile birlikte kanserli olan lob çıkarılacak ve bu sayede hastalıktan kurtulma sağlanacaktır. Bu şekilde ameliyat öncesi veya sonrasında kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlere gerek kalmayacaktır.

Akciğer Kanseri Genel Belirtileri Nelerdir?

akciger kanseri genel semptomlar

Akciğer kanseri genel semptomlar, kanserin nereye yerleştiğine ve tümörün boyutuna göre farklılık gösterebilir. Bazen akciğer kanseri belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir. Hatta hastaların %25’inde kanser hiçbir belirtiye yol açmadan son evreye kadar ilerleyebilir. Bu yüzden risk grubunda bulunan kişilerin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları önerilir. Sıklıkla görülen akciğer kanseri belirtilerinin şu şekildedir:

 • Gitgide kötüleşen inatçı öksürük
 • Öksürüğe bağlı sırt ağrısı
 • Balgam renginde değişim
 • Kanlı balgam, hırıltılı nefes alma
 • Sesin boğuklaşması, solunum güçlüğü
 • Boğazda takılma hissi, yutkunma güçlüğü
 • Sıklıkla zatürre ve bronşit olmak
 • Boyun ve yüz bölgelerinde şişlik
 • El ve ayak parmak uçlarının şişmesi
 • Kemik ağrısı, anemi
 • Göz kapağında düşme, göz bebeğinin küçülmesi
 • Baş ağrısı, iştah kaybı
 • Kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk

Tiroid nodülü kanseri belirtileri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Akciğer kanseri çeşitleri, oluşumunun akciğerlerde başlaması, birincil akciğer kanseri olarak tanımlanırken, vücudun farklı bir yerinde oluşan fakat akciğerlere metastaz yapan akciğer kanseri türüne ise ikincil akciğer kanseri denir. Primer akciğer kanseri ise küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki ana grupta incelenir. Primer akciğer vakalarının yaklaşık %88’i küçük hücreli olmayan grupta yer alır. Küçük hücreli akciğer ise çoğunlukla sigara kullanımına bağlı olarak gelişir ve erken dönemde lenfatik sistem ve dolaşım sistemi aracılığıyla vücuda daha hızlı yayılmaktadır.

Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanseri sebepleri başında sigara kullanımı gelir. Asbest, solunum yollarında uzun süreli tahrişe neden olduğundan kanser gelişiminde rol oynayabilir. Evlerde bulunan kokusuz radyoaktif gaz olan radonun yanı sıra arsenik, berilyum, kadmiyum, vinil klorür gibi kimyasalların solunması ve tüberküloz, akciğer kanseri görülme riskini arttırır. Genetik yatkınlık, hava kirliliği ve önceden radyoterapi alan kişilerde de akciğer kanseri görülebilir. Tüm bunların yanı sıra akciğer kanseri geçirmiş olmak da tekrar akciğer kanserine yakalanma ihtimalini artıran etkenler arasında sayılabilir. Akciğer kanseri için riskli mesleklerden bazıları madencilik, tersane işçiliği, boyacılık, döküm işçiliği, baca temizleyiciliği, petrokimya işlerinde çalışmak, cam seramik işi yapmak ve batarya işçileri şeklindedir.

Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin evreleri 4 adet olup şu şekildedir:

Evre 1: Kanser akciğer içindedir. Farklı bir deyişle lenf düğümlerine yayılmamıştır ve kitle boyutu 5 cm’den küçüktür.

Evre 2: Kanser lenf bezlerine yayılmasa da göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran diyaframa ya da göğüs kafesine yakındır. Kitle boyutu 5 ila 7 cm. aralığındadır. Tümörün 7 cm küçük olduğu fakat kanserin lenf düğümlerinin ya da bronşların yakınına yayılmış olması da evre iki akciğer kanseri olarak değerlendirilir.

Evre 3/A: Kanser hücreleri, akciğerlerin arasındaki lenf düğümlerine yayılmış ya da soluk borusuna yakındır. Ayrıca lenf düğümlerine yayılmamış fakat kalp ve soluk borusu gibi organlara yayılmış vakalar da evre 3/A kapsamında değerlendirilir.

Evre 3/B: Kanser, göğsün orta hattında bulunan lenf düğümlerine, kalbe ya da soluk borusunun ikiye ayrıldığı bölgeye yakındır.

Evre 4: Kanser her iki akciğerde de bulunur. Akciğerleri ve kalbi saran sıvıda ya da beyin, kemik gibi vücudun diğer bölgelerine sıçramıştır.

Akciğer Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer kanserinde tanı çalışmalarına detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile başlanır. Tanının kesinleştirilmesi ve ayırıcı tanıdaki hastalıkların dışlanması için ek laboratuvar testleri ve radyolojik incelemeler istenir. Bu radyolojik incelemeler akciğer grafisi ve/veya BT gibi radyolojik görüntüleme işlemleri yapılır. Akciğer kanserinin kesin tanısı için akciğer dokusundan ve içindeki kitleden biyopsi alınır. Patolojik inceleme kanserin geliştiği hücre tipini, kanser hücrelerinin farklı patolojik yöntemlerle ayırt edici özelliklerinin tespitini sağlar. Bu şekilde hasta için en uygun tedavi yöntemi ve planı seçilir. Akciğer kanserinin tedavisi ise akciğer kanserinin türü, evresi ve hastanın genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Hastalığın tedavisi, immünoterapi, radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi yöntemlerin tek başına ya da birlikte uygulanması şeklinde düzenlenmektedir.

Prostat kanserinin son evresinin belirtileri nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Solid Nodül Nedir?

solid nodulu ne anlama gelir

Solid nodül, etrafı havalı akciğer dokusu ile çevrili, sayıca tek, çapı 3 cm küçük, sınırları belirgin,  genelde yuvarlak, beraberce lenf bezi büyümesi ya da sıvı gibi durumların eşlik etmediği, akciğer içinde yerleşmiş lezyondur. Akciğerde görülen nodülün iyi veya kötü huylu olduğunun ayırt edilmesinde kullanılan özellikler nodül boyutu, kenarı, kalsifikasyon varlığı, dansite özellikleri ve büyümesidir. Akciğer kanseri oluşumuna bağlı gelişen nodüllerin çapı genellikle 3 cm büyük olmaktadır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.